Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych może ponownie przeliczyć wysokość twojej emerytury, jeśli spełniasz kilka warunków. Mowa o przejściu na wcześniejszą emeryturę w związku z ukończeniem 55. roku życia oraz udokumentowanie przepracowanych 30 lat. Ma to związek z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który zapadł 6 marca. – Wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczy trzech grup kobiet. Po pierwsze są to panie, które odwołały się od decyzji przyznającej emeryturę w wieku powszechnym do sądu i sprawa zakończyła się prawomocnym wyrokiem, po drugie kobiety, które otrzymały decyzję ZUS i się od niej nie odwołały, a po trzecie dotyczy to osób, które nie przeszły jeszcze na emeryturę w wieku powszechnym – mówi Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce. – Każda grupa powinna w tej sytuacji podjąć inne działania – dodaje.
Kobiety, które nie odwołały się do sądu od decyzji przyznającej im emeryturę w wieku powszechnym, mogą złożyć do ZUS-u skargę o wznowienie postępowania w terminie nie dłuższym niż do 23 kwietnia. – Natomiast, jeżeli kobieta odwołała się od decyzji do sądu powszechnego i postępowanie to zakończyło się prawomocnym wyrokiem, może ona żądać wznowienia postępowania sądowego, adresując skargę o wznowienie do sądu, który wydał zaskarżony wyrok albo do sądu wyższej instancji, jeżeli zaskarżono wyroki sądów różnych instancji do 21 czerwca – wyjaśnia Marlena Nowicka.
Jak podkreśla, nadal jest duża . grupa kobiet, które nie zdecydowały się wystąpić o emeryturę z tytułu osiągnięcia wieku emerytalnego i nadal pobierają wcześniejszą emeryturę. Tym osobom, na ich wniosek, zostanie przyznana emerytura obliczona z uwzględnieniem wyroku TK – tłumaczy rzeczniczka prasowa ZUS-u na Wielkopolskę. Warto jednak pamiętać, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych „nie może uchylić decyzji dotyczących kobiet z rocznika 1953, u których od doręczenia decyzji przyznanej emerytury upłynęło 5 lat”.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz