DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Zostawili córkę w rozgrzanym samochodzie. Interweniowały służby

Kiedy policjanci zjawili się na miejscu, dziewczynka próbowała już wydostać się z samochodu. Ani drzwi, ani szyb nie dało się otworzyć od środka. – Podjęto decyzję o wybiciu szyby i wyciągnięciu dziecka. Dziewczynka była już bardzo spocona, była też przestraszona. W samochodzie było bardzo gorąco. Natychmiast trafiła w ręce medyków, ale na szczęście nie było potrzeby przewiezienia jej do szpitala – informuje mł. asp. Agnieszka Jaworska-Wojnicz z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.

Rodzice tłumaczyli swoje zachowanie tym, że do galerii poszli tylko na chwilę. Kiedy wychodzili z samochodu, ich córka spała i nie chcieli jej budzić. Rodzice być może poniosą konsekwencje swojego zachowania. – Z tej interwencji została sporządzona dokumentacja i najprawdopodobniej trafi do sądu rodzinnego – dodaje Jaworska-Wojnicz.

Gdy temperatura powietrza na dworze wynosi 30 stopni Celsjusza, temperatura wewnątrz pojazdu pozostawionego na słońcu może w krótkim czasie wzrosnąć nawet do 100 stopni. Temperatura ciała dziecka bardzo szybko w takich warunkach osiąga 40 stopni Celsjusza i wówczas jego narządy wewnętrzne przestają działać. Gdy temperatura jego ciała wyniesie około 41,5 stopni, dziecko umiera.

Rodzic lub opiekun może odpowiedzieć wtedy za przestępstwo. – Wszystko zależy od kwalifikacji czynu, ale może odpowiedzieć za przestępstwo z art. 160 Kodeksu Karnego, czyli narażenie na utratę życia lub zdrowia, lub za niedopełnienie opieki rodzicielskiej – mówi oficer prasowy kaliskiej policji.

>> Obserwuj nasz profil na Twitterze <<

Przed sądem mogą stanąć także właściciele czworonoga, którzy zostawią go w rozgrzanym samochodzie. Zamknięty pojazd pozostawiony na słońcu przy temperaturze 25 stopni w mgnieniu oka staje się dla zwierzęcia śmiertelnym zagrożeniem. Pies umiera wtedy w męczarniach. Uchylenie okna na nic się nie zdaje. Brak cyrkulacji powietrza nie pozwala czworonogowi na swobodne oddychanie.

Właściciel psa może odpowiedzieć za znęcanie się nad zwierzęciem. Według ustawy o ochronie zwierząt, za ten czyn grozi nawet do trzech lat więzienia.

Co robić? 

 • Natychmiast powiadomić odpowiednie służby ratunkowe (policję i pogotowie jeśli mamy do czynienia z człowiekiem).
 • Jeśli widzimy, że dziecko lub zwierzę słabnie i traci przytomność – wybić szybę.
 • Jeśli mamy taką możliwość, przenieść poszkodowanego do cienia i podać mu wodę do picia.

Za wybicie szyby nie poniesiemy żadnych konsekwencji! Działamy w stanie wyższej konieczności i ratujemy życie!

Napisz do autora

Komentarze (2)
 • P
  Prawnik

  wtorek, 10 lipca, 2018

  „– Z tej interwencji została sporządzona dokumentacja i najprawdopodobniej trafi do sądu rodzinnego”… Co to znaczy NAJPRAWDOPODOBNIEJ?

  Odpowiedz
 • P
  po

  wtorek, 10 lipca, 2018

  Hmmm,rodzice klasyczni debile.

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz