Zosia marzy o własnym, specjalnym rowerze. Można pomóc!

0
Zosia Jankowska urodziła się jako jedna z czworaczków. Tylko ona, w przeciwieństwie do sióstr doznała poważnego dziecięcego porażenia mózgowego. Ma poważne problemy z mówieniem, choć porusza się dość sprawnie jak na posiadany poziom upośledzenia. To sprawia, że może być aktywna, choć nie tak jak siostry. Ale marzy o tym, by jeździć z nimi i rodzicami na rowerze. Jest taka możliwość. Wystarczy rehabilitacja i nauka jazdy na specjalnym pojeździe dostosowanym do osób niepełnosprawnych. Zosia może taki zdobyć, ale potrzebna jest niewielka pomoc osób dobrej woli.

Rower dla osób niepełnosprawnych to nic innego jak po prostu rower, ale nie z dwoma, a z trzema kołami. Zamiast jednego tylnego są dwa duże zamontowane z tyłu, przód niczym nie różni się od typowego jednośladu. To sprawia, że pojazd jest bardzo stabilny i właściwie nie ma możliwości, aby osoba niepełnosprawna doznała upadku. – W całej Polsce jest już około 5 tysięcy rowerów, produkujemy je sami – mówi Róża Klonowska z Fundacji Eco Textil.

Trzy z nich znajdują się w Ostrowie Wielkopolskim. Weronika Lukas, pedagog w Szkole Podstawowej „Edukator” przy ulicy Tuwima postanowiła, że zrobi wszystko, aby w mieście powstała pierwsza darmowa wypożyczalnia rowerów dla osób niepełnosprawnych. Sama ma 8-letniego syna Adama, który uczy się na takim pojeździe poruszać. Nawiązała współpracę z fundacją i tak oto pierwsze biało-czerwone rowery dla niepełnosprawnych już są w obiegu. Dostarczono do szkoły trzy rozmiary, dwa dla dzieci i jeden dla osób dorosłych. Bezpłatne wypożyczanie koordynuje Weronika Lukas, zainteresowane osoby mogą kontaktować się z nią za pośrednictwem sekretariatu szkoły.

Zosia, uczennica tej szkoły też wypożycza teraz rower. Ale marzy o tym, by mieć taki na własność. Fundacja Eco Textil postanowiła, że może wyprodukować dla niej i sprezentować pojazd, pod jednym małym warunkiem – potrzebna jest niewielka pomoc mieszkańców miasta. Tuż przy szkole stanie kontener, do którego można wrzucać używaną, ale dobrą odzież. – Za odzież wrzucaną w kontenery Fundacji Eco Textil, fundacja finansuje wyprodukowanie rowerów. Obiecano nam, że ruszymy z akcją dla Zosi i za zebranie określonej liczby ubrań fundacja sprezentuje dziewczynce jej własny rower – mówi Weronika Lukas. Koszt pojazdu to obecnie dokładnie 2500 złotych. Dla rodzin, które mają pod opieką osoby niepełnosprawne to niestety spora kwota.

Zachęcamy do tego, aby wrzucać odzież do kontenerów oznaczonych logotypem Fundacji Eco Textil. W szczególności warto wypatrywać pojawienia się konteneru przy szkole „Edukator” przy ul. Tuwima w Ostrowie Wlkp., wtedy rozpocznie się konkretna zbiórka w celu sfinansowania roweru Zosi.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick