Zobacz, jak wyglądały dożynki z udziałem premiera [ZDJĘCIA]

7
Plon, niesiemy plon... Ten rok jest wyjątkowy ze względu na pandemię koronawirusa i większość imprez plenerowych, nawet tych kończących żniwa, nie odbywa się. Pólko koło Bralina w powiecie kępińskim było w niedzielę miejscem III Ogólnopolskiego Święta "Wdzięczni Polskiej Wsi". Rolnicy dziękowali za zebrane plony w towarzystwie m. in. premiera Mateusza Morawieckiego i wojewody wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka..

– Jestem wdzięczny rolnikom za ich codzienny trud – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas tegorocznych ogólnopolskich do dożynek w Pólku koło Bralina. Podczas uroczystej mszy świętej, której przewodniczył arcybiskup Stanisław Gądecki starostowie dożynek złożyli tradycyjne dary na ołtarz. Tuż po Eucharystii rozpoczął się obrzęd dożynkowy, czyli specjalnie na tę okazję przygotowane ludowe tańce w wykonaniu zespołu „Poligrodzanie”.

Ogólnopolskie dożynki to nie tylko okazja do podziękowania rolnikom i moment na wspólną zabawę i spotkanie w trudnych czasach pandemii koronawirusa, ale też czas na promocję polskich przysmaków. – Polskie produkty rolnicze są najlepsze, najbardziej wartościowe i musimy zrobić wszystko, żeby należycie promować je nie tylko w Unii Europejskiej, ale i na całym świecie – podkreślił Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski. Podczas uroczystości otwarcia dożynek zaznaczył, że obecność wszystkich gości jest podkreśleniem tego, jak ważną dla życia Polski jest wieś. – Pokolenia mijają, ale tradycje polskiej wsi pozostają niezmienne – dodał.

Medale z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości wręczył premier Morawiecki. Odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa” wręczył Jan Krzysztof Ardanowski Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a pięć promes o wartości 11 milionów złotych w ramach programu Sportowa Polska 2020 przekazali wspólnie premier wraz z Minister Sportu Danutą Dmowską-Andrzejuk. Honorowe odznaki Meritis pro Familia przyznała Marlena Maląg Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Trafiły one zarówno do osób publicznych działających na szerszą skalę, organizacji, jak też matek i ojców, którzy poświecili całe życie wychowaniu dzieci i angażowali się w prace lokalnej społeczności w komitetach parafialnych, kołach gospodyń wiejskich bądź szkołach.

redaktor wlkp24.info
katarzyna.paus@tvproart.pl

7 KOMENTARZE

  1. …czyli są równi i równiejsi. Jak za komuny…władza może lud ma patrzeć i klaskać i dawać kase. Władza się bawi reszte ma się w szanownym poważaniu. Zresztą co się dziwić PIS to idealna rekonstrukcja PZPR czy mamy PZPIS. Komuna wróciła…

  2. Oni niby tak dziękują, a z drugiej strony chłopom śrubę przykręcają. Już jest trudno żyć na wsi, a co dopiero będzie za parę lat… Szkoda gadać… Tyle pieniędzy wywalają na te imprezy plenerowe i sami się na nich promują…

  3. Na wsi mają się jak pączki w maśle chałupy jedna przed drugą pokazowa, samochody i nie po jednym, Ci co maja grunty, zwlaszcza pod działki na zabudowę ,żyją lepiej niż wiekszość w mieście.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick