Znamy datę wyborów do Europarlamentu. Więcej mandatów dla Polski

4
Prezydent Andrzej Duda ogłosił termin wyborów w Polsce do Parlamentu Europejskiego. Wyborcy w całej Europie zagłosują w dniach 23-26 maja. Jeszcze nie poznaliśmy wszystkich kandydatów, ale już wiadomo, że część z nich nie będzie się ubiegać o kolejną kadencję.

W tym roku wybierzemy się do urn w niedzielę, 26 maja, w godzinach 7-21. W najbliższej kadencji do Europarlamentu zabraknie Wielkiej Brytanii. Podczas referendum w czerwcu 2016 roku obywatele tego kraju zdecydowali, że chcą opuścić Unię Europejską i choć nie było ono wiążące dla brytyjskiego rządu, to Brexit stał się faktem i w nocy z 29 na 30 marca, Brytyjczycy opuszczą Unię Europejską. Co za tym idzie, zwolnią się 73 mandaty. W czerwcu 2018 roku ustalono, że ich liczba zmniejszy się z 751 do 705. 46 z nich zostanie „zamrożonych”, na rzecz rozszerzenia się Unii Europejskiej w przyszłości, a pozostałe 27 mandatów zostanie rozdzielonych pomiędzy 14 krajów. W związku z tym Polska będzie miała jednego reprezentanta więcej, niż dotychczas, kiedy wybieraliśmy 51 europosłów.

Kandydaci do Europarlamentu zostaną wybrani spośród trzynastu wielomandatowych okręgów wyborczych. Nasz region reprezentować będą kandydaci z okręgu nr 7. Taki podział sprawia, że wybieramy kandydata z naszego regionu, któremu bliżej jest problemom społeczności lokalnej.

6 kwietnia upłynie termin zawiadamiana Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetu wyborczego. Wtedy poznamy pełne listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Już dzisiaj wiadomo jednak, że o reelekcję nie będzie się ubiegać Agnieszka Kozłowska-Rajewicz z Platformy Obywatelskiej. – Byłam w radzie powiatu poznańskiego, dwukrotnie w sejmie, trzy lata w rządzie, teraz jestem w Parlamencie Europejskim i nadszedł czas na nowe otwarcie. Uważam, że powinny wystartować nowe osoby i kontynuować przynajmniej część ścieżek, które wydeptałam. Chciałabym się przesunąć na taki obszar, gdzie można oddolnie, niepolitycznie oddziaływać na sytuację w Polsce – powiedziała portalowi wlkp24.info europosłanka.

Według kodeksu wyborczego, wybory do Parlamentu Europejskiego zarządza prezydent danego państwa nie później, niż na 90 dni przed dniem wyborów, wyznaczając datę na dzień wolny od pracy, przypadający w okresie wyborczym.

Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku i dotychczas braliśmy udział w wyborach do europarlamentu trzykrotnie: w 2004, 2009 i 2014 roku.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

4 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick