DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Zmiany lokalowe, dodatkowe zajęcia dla kadry. Szkoły przygotowane na reformę

Gdy tylko zabrzmiał ostatni dzwonek i uczniowie przygotowywali się do wakacyjnych wojaży, budowlańcy planowali prac remontowe w wielu placówkach. Ale nie chodzi tylko o zmiany kosmetyczne i odświeżenie wyglądu klas czy korytarzy. W wielu placówkach trwające remonty to prawdziwy przewrót. Tak jest na przykład w przedszkolu w Borowcu.

– Założone zostało pomalowanie sal i wymiana okien i drzwi oraz podłóg. Zostało zrobione jeszcze więcej, bo podbudowano schody i zrobiono elewację – wymienia dyrektor przedszkola, Gabriela Chwastek.

W niewielkim Borowcu do przedszkola od września uczęszczać będzie 31 dzieci, rok temu było ich praktycznie o połowę mniej, gdy 6-ciolatki rozpoczynały naukę w szkołach. Przedszkolaki za 2 tygodnie wejdą do odmienionych wnętrz.

W szkole w Lewkowie – największej placówce oświatowej na terenie gminy Ostrów, gdzie gimnazjum i szkoła podstawowa tworzącą Zespół Szkół, od września kształcić się będzie tutaj 275 uczniów. Będą tu dwie klasy trzecie gimnazjum i jedna druga klasa oraz 7 klas szkoły podstawowej. Przebudowa szkoły była konieczna ze względów technicznych oraz by wygospodarować miejsce dla dodatkowej liczby uczniów.

– Remont był zaplanowany od początku roku kalendarzowego. To przede wszystkim wymiana okien i drzwi, obniżenie sufitu, remont sieci centralnego ogrzewania czyli wymiana grzejników. Parę lat temu zmieniono elewację, ale potrzeby były większe. W planach mamy jeszcze modernizację sal lekcyjnych ze względu właśnie na potrzeby lokalowe związane z reformą – tłumaczy Stefania Kątna, radna gminy z okręgu Lewkowa.

W Szczurach i tamtejsza zabytkowa szkoła utworzona w majątku po Lipskich też przyjmie dodatkową liczbę uczniów. Siódma klasa będzie liczyła zaledwie 16 osób, ale potrzebna jest dodatkowa klasa. Na razie remont jest skromny, bo zakładał jedynie obmalowanie jednej z klasy, wymianę podłóg w tym miejscu oraz zakup ławek i krzeseł dla nowych uczniów, którzy przystąpią do klasy siódmej. Szkoła nie dysponuje dużą powierzchnią, wciąż za mała jest tutaj sala gimnastyczna, a uczniów będzie tu więcej. Placówka stara się też o boisko szkolne, które teraz jest w opłakanym stanie. Tutaj przez okres wakacyjny dyrekcja starała się też o dodatkową kadrę. Dojdą od września dodatkowe godziny lekcyjne dla 7. klasy, prowadzić zajęcia będą nauczyciele z zewnątrz, np. ze szkoły w Raszkowie oraz w Sobótce.

W bieżącym roku budżetowym na oświatę w gminie Ostrów Wielkopolski przeznaczono ponad 1 mln 600 tysięcy złotych, co stanowi około 20% całego budżetu. Na terenie gminy działa 16 szkół podstawowych i 4 gimnazja będące częściami Zespołów Szkół.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz