DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Zmian ciąg dalszy. Prezes PWiK-u też stracił posadę

PWiK w Jarocinie ma nowego prezesa. To już trzeci w ciągu ostatnich trzech lat.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie / fot. UM Jarocin

Samorządowa karuzela kręci się coraz szybciej. Po tym, jak rezygnację złożył Maciej Zegar (dotychczasowy prezes Jarocin Sport), a na jego miejsce powołano Marcina Zwierzyńskiego (więcej na ten temat pod linkiem), przyszedł czas na kolejną spółkę.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie to instytucja, która miała wielu prezesów. Ostatnio za stery trzymał przez krótki czas były wiceburmistrz Robert Ziółkowski, który zastąpił Marcina Jantasa – wcześniej prezesa m.in. Szpitala Powiatowego w Jarocinie czy Jarocin Sport.

Po zmianie władzy w gminie i przejęciu jej przez Urszulę Wyremblewską-Korzyniewską, nastają nowe porządki m.in. właśnie w spółkach. Prezesi drżą o posady, w niepewności żyją pracownicy tych instytucji, którzy nie wiedzą, jaka będzie ich przyszłość i czy mają drżeć o posady. Mimo zapewnień, że nowa włodarz rewolucji kadrowej chce uniknąć, pewne roszady następują.

Kolejną jest właśnie wymiana prezesa w PWiK-u. Nowym szefem tej spółki został Piotr Kłosiński. – Tak, jak zapowiedziałam, chciałabym, aby w radach nadzorczych spółek gminy Jarocin byli prawnicy, ekonomiści, osoby doświadczone w prowadzeniu działalności gospodarczej i znające branżę. Taki skład udało się skompletować w przypadku PWiK-u i to z samym jarociniaków – wyjaśnia burmistrzyni.

Nowy prezes jarocińskich wodociągów jest z wykształcenia inżynierem środowiska. Przez ponad 20 lat prowadził firmę projektowo-budowlaną w zakresie instalacji sanitarnych; między 2016 a 2022 roku był prezesem spółki Lotos Serwis. Od 2022 roku natomiast – zastępcą dyrektora generalnego ds. technologii i inwestycji spółki Orlen Litwa nadzorując największy projekt inwestycyjny na Litwie – budowę instalacji pogłębionego przerobu ropy (BoB). Jej wartość szacowana jest na ok. 650 mln euro.

Skład nowej rady nadzorczej PWiK-u:

  • Stanisław Sikorski (przewodniczący rady) – radca prawny prowadzący od blisko 15 lat kancelarię w Jarocinie, posiadający kilkunastoletnie doświadczenie w obsłudze prawnej, a także nadzorze właścicielskim i kontrolingu w spółkach komunalnych, również branży wodno-kanalizacyjnej.
  • Jacek Parzonka (zastępca przewodniczącego) – ekonomista, absolwent studiów podyplomowych w zakresie audytu i kontroli wewnętrznej w gospodarce, bezpieczeństwa procesów produkcyjnych oraz zapobiegania i wykrywania przestępstw gospodarczych i korupcji. Od 2007 roku pracuje jako analityk w obszarze bezpieczeństwa w Orlen S.A.
  • Dariusz Gintrowicz (członek rady nadzorczej) – absolwent Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, dyrektor finansowy z bogatym 24-letnim stażem w międzynarodowych korporacjach, z doświadczeniem w pracy na wysokich szczeblach menedżerskich w finansach, z czego część przypadała w roli członka zarządu. Obecnie jest dyrektorem finansowym grupy produkcyjnej notującej obroty na poziomie 2 mld zł.

To właśnie nowa rada nadzorcza odwołała z funkcji prezesa Roberta Ziółkowskiego – do końca kwietnia wiceburmistrza Jarocina. Dotychczasowy prezes PWiK-u został powołany na to stanowisko 6 maja, a więc w przeddzień objęcia funkcji burmistrza przez Urszulę Wyremblewską-Korzyniewską. Za kadencji Adama Pawlickiego wiceburmistrz Ziółkowski odpowiadał m.in. właśnie za spółki miejskie.

Jak informują przedstawiciele urzędu, to właśnie w czasie jego krótkich rządów w wodociągach zdecydowano o zamiarze podwyższenia opłat za wodę i ścieki o 22 proc. Temat został poruszony podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Jarocinie i wywołał wiele kontrowersji oraz emocji. Zwłaszcza, że wielu mieszkańców nie miała wcześniej pojęcia o tych planach.

„Dotychczas o tych planach nie byli informowani ani mieszkańcy, ani radni poprzedniej kadencji, mimo że procedura wprowadzenia nowej taryfy trwała od 27 lutego. W marcu w ogłoszeniach prasowych opłacanych przez PWiK mieszkańcy byli informowani o utrzymaniu dotychczasowych stawek” – czytamy w komunikacie władz miasta.

Radni chcieli, aby odniósł się do tej sprawy właśnie były wiceburmistrz i były prezes PWiK-u Robert Ziółkowski, ale – jak się dowiedzieli – od 23 maja przebywa na zwolnieniu lekarskim.

0 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz