Zmarli w Kępnie po podaniu szczepionki? Policja ostrzega!

0
Fot. Policja Wielkopolska
W sieci pojawiła się informacja o śmierci kilkunastu osób w kępińskim szpitalu, a do zgonu miało dojść po podaniu szczepionki. Policja ostrzega, że to fake news i nie należy klikać w link podany w artykule. Oszuści mogą w ten sposób przejąć naszą internetową tożsamość i np. wyłudzić pieniądze od znajomych.

Na portalu społecznościowym Facebook pojawiła się informacja o śmierci osób, które przyjęły szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Do tragedii miało dojść w Kępnie. Aby przeczytać tekst zawierający szczegółowe informacje trzeba kliknąć w link i podać swoje dane. Policja ostrzega, że to oszustwo, a spełnienie warunków złodziei może mieć bardzo poważne konsekwencje. „Po kliknięciu w link pojawia się jednak prośba o podanie i uwierzytelnienie swoich danych personalnych. Kierowani ciekawością internauci zapominają o zasadach bezpieczeństwa i przekazują takie informacje, nie wiedząc, że całe przedsięwzięcie to fortel oszustów. Przestępcy, mając takie dane, przejmują naszą internetową tożsamość, którą mogą w dowolny sposób wykorzystać. Między innymi po to, aby się wzbogacić np. wyłudzając numer blik od naszych znajomych” – informuje policja.

Mundurowi przestrzegają przed tego typu materiałami. Często w sieci pojawiają się artykuły o porwaniu dziecka, znęcaniu się nad zwierzęciem. W tytule pojawia się też informacja o materiale wideo, który można obejrzeć po kliknięciu w podany link. „Są to posty użytkowników wskazanych z imienia i nazwiska, które odsyłają do portali o nazwach wzbudzających zaufanie. Często mają one w nazwie słowa takie jak telewizja, informacja, policyjni”.

Internauto pamiętaj!

Klikając w posty odsyłające do sensacyjnych informacji nigdy nie przekazuj swoich danych personalnych. Każdy kto prosi Cię o to jest potencjalnym oszustem! Chce podszyć się pod Ciebie i na tym się wzbogacić! Korzystaj z wiarygodnych, znanych i sprawdzonych przez siebie źródeł informacji!

Fot. Policja Wielkopolska
redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick