Zmarł Jerzy Stachowiak – wybitny fotograf z Jarocina

0
Zmarł Jerzy Stachowiak, który od kilkudziesięciu lat fotografował życie Jarocina. Profesjonalista z ogromnym doświadczeniem i zamiłowaniem do fotografii. Od dłuższego czasu jego stan zdrowia się pogarszał. Zmarł w pleszewskim hospicjum. Miał 68 lat.

Fotografował m.in. Festiwal w Jarocinie. Jego prace mają swoje miejsce w Spichlerzu Polskiego Rocka w Jarocinie. Działał też w amatorskim klubie filmowym JAR.  Poznaliśmy się już w szkole średniej. Współpracował z nami praktycznie do samego końca. Dokumentował wszystkie nasze poczynania filmowe. Zanim kupił aparat cyfrowy, pracował na aparatach analogowych, sam wywoływał zdjęcia, robił odbitki, opisywał je. To był fotograf o ogromnych zdolnościach. Potrafił też młodzieży przekazać sztukę fotografii analogowej. Młodzi bardzo wsłuchiwali się w jego opowieści i nauki – mówi nam Józef Woźniak, kolega Jerzego Stachowiaka z Amatorskiego Klubu Filmowego JAR.

Wspomnienia o Jerzym Stachowiaku umieścił na swoim profilu na Facebooku wiceburmistrz Jarocina, Robert Kaźmierczak – Pana Jurka poznałem mając 13, może 14 lat. W Szkole Podstawowej nr 5 w czwartkowe popołudnia prowadził kółko fotograficzne. Mieliśmy swoją ciemnię, w której uczył nas przygotowywać wywoływacz, utrwalacz, nawijać kliszę do koreksu, wywoływać negatywy, a później obsługiwać maskownicę i powiększalnik… Powiększalnik był jeden, zestaw kuwet jeden i chyba jedna też była suszarka do zdjęć. Kto pierwszy wywołał zdjęcia, ten zdążył wypłukać i wysuszyć. Suszarka suszyła wolno, więc często pomagaliśmy zdjęciom odkleić się od płyty. Dlatego sporo zdjęć, jakie mam z tamtego czasu, ma uszkodzone narożniki. Te narożniki, które najdłużej nie chciały się odkleić i musieliśmy im pomóc. Kto nie zdążył wysuszyć, pożyczał suszarkę na wieczór do domu. Takie to były piękne czasy, w których Pan Jurek uczył nas naprawdę robić zdjęcia – od spojrzenia w wizjer aparatu fotograficznego aż do wysuszenia odbitki – pisze wiceburmistrz.

Pogrzeb odbędzie się w środę, 23 maja, o godz. 13.00 na cmentarzu parafialnym w Jarocinie. Poprzedzi go msza święta w kościele ojców Franciszkanów o godz. 12.00.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick