Złożyli hołd Żołnierzom Wyklętym

15
Złożeniem kwiatów pod trzema tablicami uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych w trakcie Narodowego Dnia Pamięci o poległych walczących. W ostrowskich uroczystościach uczestniczyli m.in. przedstawiciele parlamentu, województwa i lokalnych samorządów, a także kombatanci.

Uczestnicy obchodów złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pamiątkowymi tablicami na ścianie kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego (tablica poświęcona “Pamięci dowódców i żołnierzy kontynuatorów Polskiego Państwa Podziemnego, żołnierzy wyklętych z Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej WARTA”) oraz pod dwoma kolejnymi umieszczonymi na kamienicach przy ul. Sienkiewicza 1 pod dawną siedzibą Milicji. Tamtejsza tablica upamiętnia “Pomordowanych, więzionych i prześladowanych w latach Terroru Stalinowskiego. Trzecie miejsce, które odwiedziły delegacje, to tablica na ścianie kamienicy przy ul. Sienkiewicza 9. W tamtym budynku został powołany Sztab Dowodzenia W.P. Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej Warta.

Kwiaty i znicze złożono także w miejscach pamięci zlokalizowanych w miastach Południowej Wielkopolski i na terenie całego kraju.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

15 KOMENTARZE

 1. 19
  4

  Teraz to hołduje się wyklętych a co z tymi których zamordowali a którzy chcieli tylko żyć w wolnej Polsce po latach okupacji.

 2. 18
  3

  Tym wszystkim składającym kwiaty i znicze, i nie tylko, proponuję szczegółowe zapoznanie się z relacjami naocznych światków , którzy i pamiętają pamiętają powojenne lata i działania żołnierzy niezłomnych. Proponuję zrobić to jak najprędzej , bo jest ich już nieliczna grupa. Oni powiedzą wam prawdę.

 3. 9
  2

  Takie to troche symboliczne, prawicowo ekstremistyczna partia składa hołd ekstremistycznym bojownikom strzelajacym do swoich na tle KEBABA, symbolu innych ekstremistów wysadzających się wśród swoich w swoich ojczyznach.

  • 3
   11

   to takie symboliczne złodziejska PO składa hołdy Jaruzelowi ,Kiszczakowi -todopiero jaja

  • 12
   2

   Do 1234 – pis czci morderców bezbronnej ludności m.in. na Podlasiu (Błysk) czy Podhalu (Ogień). Jakoś natomiast nie pamiętam hołdów PO dla Jaruzelskiego czy Kiszczaka. Może jakieś dowody? No i jeszcze jedno- mszczenie się na umarłych, wyrzucanie ich z grobów to takie chrześcijańskie… I to w wykonaniu tych, którzy chcą się odróżniać. A już pozbawianie stopnia generalskiego jedynego polskiego kosmonauty to także obciach! No i co na to prawdziwy Polak Richard Czarnecki, zięć generała?

 4. 2
  5

  Bardzo niski poziom komentujących posty wlkp zauważam. Brak podstawowej wiedzy historycznej. Fala hejtu, i powtarzania regułek, które usłyszano gdzieś wcześniej. Prawda nigdy nie leży po środku. Prawda jest jedna. Ktoś napisał, że mordowali chcących żyć w wolnej Polsce po latach okupacji. Okupacja trwała i trwa do tej pory. Wróg się nie zmienił, jest jeszcze mocniejszy. Wyklęci walczyli o wolną, niepodległą, suwerenną Polskę. Czy oni chcieli tak żyć? Wątpię. Nie mieli wyboru. Ojczyzna była ta, ale Państwo obce. Komentujący ten post nigdy nie widzieli wilka – symbolu Niezłomnych. A co dopiero zobaczyć, porozmawiać z Wyklętym – Niezłomnym ?

  • Np Burym? Chętnie bym porozmawiał. Ciekawe czym by uzasadnił np wymordowanie kilkunastu woźniców białoruskich czy spalenie żywcem kobiet i dzieci w jednej ze wsi na Podlaniu. Walka o wolną Polskę?

 5. 2
  2

  Żołnierze Niezłomni w konspiracji, w partyzantce cierpieli głód, niedostatek, ale walcząc starali się odzyskać odebraną, zagrabioną im Ojczyznę. Przede wszystkim nie zgadzali się na żadną Polskę, która nie będzie wolna prawdziwie, która nie będzie prawdziwie suwerenna, która nie będzie prawdziwie niepodległa. Dziś, w 100-lecie odzyskania niepodległości jesteśmy w wolnej, suwerennej Polsce. Można dzisiaj śmiało powiedzieć, nie poszła tamta krew na marne, nie poszło na marne tamto cierpienie.Przede wszystkim nie zgadzali się na żadną Polskę, która nie będzie wolna prawdziwie, która nie będzie prawdziwie suwerenna, która nie będzie prawdziwie niepodległa – podkreślił. Dodał, że dziś, w 100-lecie odzyskania niepodległości jesteśmy w wolnej, suwerennej Polsce. – Można dzisiaj śmiało powiedzieć, nie poszła tamta krew na marne, nie poszło na marne tamto cierpienie. Wspólnota narodu to też wspólnota wspólnej historii, a w tej historii przede wszystkim wspólnej pamięci.

 6. Żołnierze Niezłomni w konspiracji, w partyzantce cierpieli głód, niedostatek, ale walcząc starali się odzyskać odebraną, zagrabioną im Ojczyznę. Przede wszystkim nie zgadzali się na żadną Polskę, która nie będzie wolna prawdziwie, która nie będzie prawdziwie suwerenna, która nie będzie prawdziwie niepodległa. Dziś, w 100-lecie odzyskania niepodległości jesteśmy w wolnej, suwerennej Polsce. Wspólnota narodu to też wspólnota wspólnej historii, a w tej historii przede wszystkim wspólnej pamięci.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick