Złota róża pobłogosławiona przez papieża Franciszka trafi do skalmierzyckiego sanktuarium

1
zrzut ekranu z vaticannews.va
Papież Franciszek pobłogosławił pielgrzymów ze Skalmierzyc, którzy dotarli do Watykanu ze złotą różą. Chcą ją złożyć w ofierze Matce Bożej, której cudowny wizerunek znajduje się właśnie w skalmierzyckim sanktuarium.

Złota róża dla sanktuarium w Skalmierzycach została pobłogosławiona przez papieża Franciszka podczas środowej audiencji, która odbyła się w Watykanie. Do Stolicy Apostolskiej przyjechała wówczas delegacja z tej parafii, z którą spotkał się papież. – Witam polskich pielgrzymów. W sposób szczególny pozdrawiam wiernych z sanktuarium maryjnego w Skalmierzycach w diecezji kaliskiej. Matka Boga i nasza Matka niech towarzyszy wam i wszystkim, którzy z miłością przychodzą do Niej, aby zawierzać siebie Jej matczynej, czułej opiece – powiedział papież Franciszek do skalmierzyckiej delegacji, która odwiedziła Watykan.

Wizyta w Stolicy Apostolskiej nie była przypadkowa. Przypadła w roku 400-lecia powstania kaplicy, w której znajduje się cudowny wizerunek Matki Boskiej słynący z wielu łask. Wizyta przypadła także w 55. rocznicę koronacji obrazu przez kard. Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia.

Jednym z członków delegacji był ks. Sławomir Nowak, rektor sanktuarium, który w rozmowie z Radiem Watykańskim powiedział: – Papież Franciszek podszedł do nas położył rękę na róży, którą mieliśmy w specjalnym kartonie i chwilę się modlił wypowiadając słowa błogosławieństwa. Myślę, że są to chwile nie do zapomnienia, które zostają głęboko w sercu. Ogromnie się z tego cieszę i dziękuję Bogu, że dał nam łaskę spotkania z Papieżem.

Parafia Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Skalmierzycach powstała w XIII wieku. Początkowo wybudowano drewniany kościół. Około 1600 roku w miejsce dotychczasowego, powstał nowy drewniany kościół, a w 1791 roku zbudowano murowany. Sanktuarium znajdujące się przy ul. Ostrowskiej zyskało na popularności w latach 60. i 70 XX wieku. Po II wojnie światowej zostało odnowione przez ks. Alfonsa Czwojdę. 4 września 1966 roku prymas Polski kard. Stefan Wyszyński dokonał koronacji obrazu maryjnego koronami poświęconymi przez papieża Pawła VI. – To dzisiejsze pobłogosławienie przez Papieża róży jest uwieńczeniem tego wszystkiego, co może być najpiękniejsze i co możemy robić dla Matki Bożej – dodał ks. Sławomir Nowak cytowany przez Radio Watykańskie.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick