Żłobki i przedszkola otwarte od poniedziałku! Reszta obostrzeń przedłużona o tydzień

3
Fot. Yucel Moran / Unsplash
Już od 19 kwietnia (poniedziałek) dzieci będą mogły wrócić do żłobków oraz przedszkoli. Będzie także dozwolone uprawianie sportu na świeżym powietrzu. Większość obostrzeń zostaje jednak przedłużona o kolejny tydzień. Hotele zostają zamknięte do 3 maja.

Minister Zdrowia poinformował o kolejnym, dobowym raporcie zakażeń w kraju. To 21 283 pozytywne wyniki wymazów. Zmarło 803 osoby. Szef resortu podkreślił, że apogeum epidemii pod względem liczby zakażeń mamy już za sobą. – To apogeum przetacza się teraz przez szpitale – mówił Adam Niedzielski.

Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o utrzymaniu obowiązujących obostrzeń o kolejny tydzień. Są jednak wyjątki. Żłobki oraz przedszkola zostają otwarte już od 19 kwietnia (poniedziałek). Od nowego tygodnia będzie także możliwe uprawianie sportu na świeżym powietrzu. Zła wiadomość dotarła do właścicieli hoteli i baz noclegowych. Ich działalność zostaje wstrzymana co najmniej do 3 maja. Większość obostrzeń zostanie utrzymana do 25 kwietnia, o ile ponownie resort nie zdecyduje się na ich przedłużenie.

Niedzielski odniósł się także do ewentualnego luzowania obostrzeń przed weekendem majowym. Jego zdaniem regionalizacja restrykcji jest niemalże pewna. Wielkopolska nie ma jednak co liczyć na duże zmiany. To województwo jest pod obserwacją ministerstwa zdrowia. Liczba zakażeń na tym terenie wciąż jest wysoka.

Obowiązujące obostrzenia: 

 • wielkopowierzchniowe sklepy powyżej 2 tysiące metrów kwadratowych są zamknięte. By zachować ciągłość gospodarki otwarte mogą pozostać hurtownie,
 • w innych placówkach handlowych (np. poczta) zostają zastosowane zasady 1 osoba na 20 metrów kwadratowych (w pomieszczeniach o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych) i 1 osoba na 15 metrów kwadratowych (w pomieszczeniach o powierzchni do 100 metrów kwadratowych),
 • w kościołach obowiązuje zasada 1 osoby na 20 metrów kwadratowych przy zachowaniu min. 1,5 metra odstępu,
 • fryzjerzy, salony kosmetyczne zostają zamknięte,
 • działalność obiektów sportowych (zamkniętych) zostaje ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego,
 • jeśli jest to możliwe, należy ograniczyć się do pracy zdalnej
redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

 1. 5
  2

  Od początku patrzyli na liczby zakażeń. Teraz jest mniej spada to patrzą na ilość łóżek zajętych. Nie ma co liczyć na wakacje. Dopóki nie zaszczepia odpowiednia ilość osób to nie ma szans na nic.

 2. 5
  1

  O Boże oni maja gdzieś wasze zdrowie nauczcie się że za swój stann zdrowia odpowiadacie wy sami. Wy i tylko wy. A co do dzieci w przedszkolach i żłobkach wirus nie atakuje No bystry jakiś. Tu chodzi o kasę tylko i wyłącznie o wypłacanie zasiłków opiekuńczych.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick