Zima przyniesie straty w uprawach?

1
Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski zwrócił się do rolników, by sprawdzili, czy złe warunki atmosferyczne panujące zimą, spowodowały straty w uprawach.

Szef WIR-u zaznacza, że nadchodząca wiosna będzie wymagała od rolników przeprowadzenia wnikliwego przeglądu pól, by w porę podjąć decyzję o przesiewach. – Zwracamy uwagę, że zarówno tzw. komisje klęskowe, jak i likwidatorzy szkód, muszą dokonać oceny zakresu szkód przed przeoraniem uszkodzonej plantacji. Z tego względu stwierdzone szkody należy niezwłocznie zgłosić ubezpieczycielowi oraz wójtowi czy burmistrzowi, by możliwe było jak najszybsze uruchomienie procedury szacowania strat – mówi Piotr Walkowski.

Jak sprawdzić stan zasianych jesienią roślin? Wystarczy pobrać z plantacji kilka roślin razem z ziemią wokół korzeni i przenieść je do pomieszczenia, w którym panuje temperatura pokojowa. – Po rozmrożeniu ziemi opłukuje się korzenie i przycina liście w odległości 3-4 cm od węzła krzewienia. Tak przygotowane rośliny zawija się na ligninę lub kilka warstw ręcznika papierowego i zwilża wodą. Pojawienie się po kilkunastu godzinach odrostów z przyciętych rozkrzewień świadczy o dobrym przezimowaniu roślin – wyjaśnia prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick