Ziemiańskie drogi do niepodległości. Wystawa w dobrzyckim muzeum

0
Świętowanie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości trwa w najlepsze. W Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy otwarto wystawę, która pokazuje ziemiańskie drogi do niepodległości. Ciekawostką jest oryginalny niepodległościowy sztandar - co prawda nadgryziony zębem czasu, ale i tak o niepowtarzalnym charakterze.

– Chcieliśmy pokazać, że podstawa do tych patriotycznych postaw i do tego, że ludzie angażowali się w ruch wyzwoleńczy, pochodziła w dużej mierze z działalności ziemian w dworach. To tam była utrzymywana patriotyczna literatura, śpiewano pieśni, spotykano się i rozmawiano o historii – mówi Wiesław Kaczmarek, dyrektor Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Wystawa ma charakter planszowo-eksponatowy, w wśród eksponatów znajdują się między innymi protokoły z posiedzeń powiatowej Rady Ludowej czy spis powstańców, którzy zginęli podczas walki.

Wernisaż wystawy połączono z koncertem pieśni patriotycznych w rockowym wydaniu oraz promocją książki „Udział Ziemian wielkopolski południowo-wschodniej w powstaniu 1918-1919”. –Ta książka pokazuje bardzo wiele postaci ze środowiska ziemiańskiego, które odegrały bardzo ważną rolę w Powstaniu Wielkopolskim. Główną rolą ziemiaństwa było dostarczanie kadry dowódczej, a także organizowanie oddziałów powstańczych na terenie poszczególnych powiatów – relacjonuje Jacek Malkowski, współautor książki.

redaktor wlkp24.info
katarzyna.paus@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick