DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Ziemiańskie drogi do niepodległości. Niecodzienna wystawa pod naszym patronatem

O suwerenną Polskę, wolną od trójstronnej okupacji walczyli w Wielkopolsce wszyscy. Od chłopów przez mieszczan po wyższe sfery. Każdy angażował się na swój sposób, ale wszyscy z tym samym marzeniem w sercu starali się odzyskać utraconą 123 lata wcześniej niepodległość.

Jak walka o wolną Polskę wyglądała wśród mieszczan? Będzie można się tego dowiedzieć, odwiedzając Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. 8 listopada zostanie tam otwarta wystawa pn. „Ziemiańskie drogi do niepodległości. Powstańcy Wielkopolscy” opowiadające historię powstania 1918/1919, którego wynik miał niebagatelny wpływ na późniejszy kształt II Rzeczpospolitej. Ukaże także historię polskich ziemian walczących w zwycięskim zrywie.

POWIĄZANE: „Zorganizujmy zbiorowe śpiewanie hymnu”

– Bohaterowie wystawy ukazani zostali nie tylko przez pryzmat ich udziału w bitwach niepodległościowych, lecz także roli, jaką odegrali we wcześniejszej walce z germanizacją oraz zmaganiach politycznych i gospodarczych doby zaborów, a potem w budowaniu niepodległej Polski w okresie międzywojennym. Wśród wielu prezentowanych na ekspozycji cennych eksponatów, pochodzących z muzeów w całej Polsce oraz od prywatnych kolekcjonerów, będzie można podziwiać m.in. mundury, odznaczenia, zdjęcia oraz grafiki dokumentujące ten niezwykły okres – mówią organizatorzy.

Wystawę zamknie ekspozycja dotycząca tragicznych losów wielu ziemian-powstańców po agresji III Rzeszy na Polskę w 1939 roku. Wypędzenia z majątków, zbiorowe egzekucje i zsyłka do obozów koncentracyjnych były wówczas na porządku dziennym. – Twórcy wystawy dedykują swoją pracę przede wszystkim Wielkopolanom. Bez względu na wiek, poglądy czy zainteresowania. Każdy mieszkaniec tego regionu znajdzie tutaj cząstkę swojej historii i tożsamości – zapewniają twórcy ekspozycji.

Telewizja Proart jest patronem medialnym wystawy.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz