DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Zerwane dachy, powalone drzewa, zerwane linie energetyczne. Wichura daje się we znaki w całym regionie [AKTUALIZACJE]

Tylu wezwań niemal w jednym czasie strażacy nie odnotowali już dawno. W powiecie ostrowskim do akcji zadysponowano wszystkie zastępy straży pożarnej. Do tej pory przyjęto około 40 zdarzeń, ale na tym się nie kończy. Ciągle spływają kolejne.

CZYTAJ TEŻ: Dachował swoim BMW i ściął słup energetyczny. 18-latek w szpitalu [ZDJĘCIA]

W Pleszewie także pogoda daje się poważnie we znaki mieszkańcom i przedstawicielom służb. Na DK12 do rowu wpadł samochód ciężarowy, który zablokował przejazd w kierunku Poznania. Nikt nie odniósł obrażeń. Utrudnienia mogą potrwać nawet do 17.00. Oprócz tego strażacy ciągle odnotowują nowe zgłoszenia. Do tej pory dwa dotyczyły zerwanych dachów. W jednym przypadku w Pleszewie uszkodzone zostało poszycie na budynku mieszkalnym. Pozostałe zgłoszenia były związane z powalonymi drzewami i zerwanymi liniami energetycznymi.

Podobnie sytuacja wygląda w sąsiednich powiatach. W Jarocinie do tej pory wyjeżdżano ok. 50 razy. W Kaliszu – ok. 90. W powiecie krotoszyńskim odnotowano ok. 40 interwencji. Pięć z nich dotyczyło zerwanych dachów, wiele z nich – powalonych drzew. W powiecie kępińskim odnotowano do godz. 16.00 25 zdarzeń.

W wielu miejscach wichura wyrządziła straty materialne, ponieważ konary uszkodziły samochody. Trwa szacowanie strat. Wieczór również ma być niespokojny. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że wiatr w porywach do 90 km/h może wiać do godz. 20.00. Niewykluczone, że ostrzeżenie zostanie przedłużone o kolejne godziny.

W okolicach ul. Staroprzygodzkiej w Ostrowie Wielkopolskim zaobserwowano na polach burzę piaskową.

AKTUALIZACJA 20.00

Sytuacja nad regionem wydaje się uspokajać, choć strażacy w dalszym ciągu usuwają skutki silnych porywów wiatru, które przeszły przez południową Wielkopolskę. – Do godziny 18.00 odnotowaliśmy ponad 120 zgłoszeń. Na szczęście nie ma żadnych osób poszkodowanych. Zgłoszenia, które do nas wpłynęły do przede wszystkim powalone drzewa na jezdnię, chodniki, które blokowały ruch kołowy i pieszy. Dostaliśmy też informację o uszkodzonych dachach i liniach energetycznych. Zostaliśmy także kilkukrotnie wezwani do pomocy z zasilaniem awaryjnym do domostw, gdzie prąd był potrzebny ze względu na aparaturę medyczną, która była tam niezbędna dla chorych osób – poinformował kpt. Tomasz Chmielecki, oficer prasowy PSP w Ostrowie Wielkopolskim.

Strażacy z Pleszewa odnotowali ponad 50 wyjazdów. Wszystkie zgłoszenia dotyczyły powalonych drzew oraz uszkodzonych dachów na budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Podobnie sytuacja wygląda w Krotoszynie. – Na godzinę 19.30 odnotowaliśmy 51 zgłoszeń. Pięć z nich dotyczyło uszkodzonych dachów, otrzymaliśmy też dwa zgłoszenia zerwanych linii energetycznych i jedno zgłoszenie powalonego drzewa na zaparkowany pojazd. Reszta wyjazdów dotyczyła usuwania drzew z dróg oraz chodników. Na szczęście nikt nie ucierpiał – powiedział portalowi wlkp24.info st. kpt. Tomasz Chmielecki z PSP w Krotoszynie.

Pogoda uspokoiła się już także w powiecie jarocińskim. Mimo tego strażacy wciąż walczą ze skutkami wiatru. – Największe załamanie pogody miało miejsce na terenie gminy Jarocin i gminy Żerków. W tej drugiej mieliśmy zgłoszenia naderwanych dachów. Reszta zgłoszeń dotyczyła powalonych drzew. Łącznie odnotowaliśmy do tej pory 84 zdarzenia – powiedział mł. kpt. Mariusz Banaszak, oficer prasowy PSP w Jarocinie.

Mnóstwo pracy mają też strażacy z Ostrzeszowa. – Do godziny 19.00 do tamtejszej komendy wpłynęło 25 zgłoszeń, a trzy z nich dotyczyły uszkodzonych dachów. Jeden został kompletnie zniszczony. Ze skutkami wiatru zmaga się około 60 strażaków. Straty wciąż są szacowane – mówi tamtejszy oficer prasowy mł. ogn. Radosław Gatkowski.

Masz zdjęcia lub nagrania dokumentujące skutki załamania pogody? Wyślij je do nas na adres redakcja@wlkp24.info, w wiadomości na fb.com/wlkp24 lub na WhatsAppie pod numer 661 997 997. Opublikujemy je na portalu i w Wydarzeniach.

Napisz do autora

Komentarze (3)
  • C
    ciekawy

    czwartek, 21 października, 2021

    Wiatr zapowiadany od kilku dni jak zwykle zaskoczył. Oczywiście tych, którzy nie odpowiadają finansowo z własnej kieszeni tylko dysponują państwową pulą pieniędzy. Ja swoje mienie zabezpieczyłem, tak jak tysiące innych ludzi. Jakim trzeba być (tu wpisz dowolne słowo), żeby nie pochować namiotów, przed zapowiadanymi porywami wiatru ponad 100km/h??? Państwo z kartonu, dykty i „trytek”. Smutne, że za pieniądze podatników. 🙁

    Odpowiedz
  • M
    mini-ster

    piątek, 22 października, 2021

    Nie „trytek” tylko TRYTYTEK!

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz