„Zerowy PIT” wszedł w życie 1 sierpnia, ale nie każdy młody z niego skorzysta

1
Od 1 sierpnia obowiązuje tzw. "zerowy PIT" dla osób, które nie ukończyły jeszcze 26 lat, a są zatrudnione na umowę o pracę bądź umowę zlecenie.

Według Ministerstwa Finansów za minimalne wynagrodzenie, wynoszące 2250 zł brutto, osoby, które nie osiągnęły jeszcze 26 lat, otrzymają dodatkowo 133 zł „na rękę”. W przypadku wynagrodzenia w wysokości 4,5 tys. zł – ponad 350 zł. Najwięcej, bo przeszło 550 zł, otrzymają osoby, których pensja wynosi ponad 7000 zł brutto.

W rzeczywistości młody pracownik nie otrzyma 18 procent podwyżki, jak twierdzi rząd, tylko około 8 procent. Z programu skorzystają tylko te osoby, które nie ukończyły 26 lat, a ich roczne dochody nie przekraczają kwoty 85 528 złotych. – Podstawa opodatkowania zawsze jest pomniejszana o składki ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego – mówi Beata Zając z Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim.

Nie wszyscy młodzi, którzy nie ukończyli jeszcze 26. roku życia, będą mogli skorzystać z ulgi wprowadzonej prze rząd Prawa i Sprawiedliwości. Będzie ona niedostępna dla osób prowadzących działalność gospodarczą. – Jako przedsiębiorca i tak już płacę bardzo dużo, żeby utrzymać swoją działalność, a w przyszłym roku mają podwyższyć nam podatki, więc będzie jeszcze trudniej. Jest mi trochę przykro, że my tej ulgi nie mamy – mówi Marzena Szkudlarz, przedsiębiorca z Ostrowa Wielkopolskiego.

„Zerowy PIT” obowiązuje od 1 sierpnia. Pierwsze wypłaty zostaną dokonane we wrześniu. W przypadku, gdy pracownik ukończyłby 26. rok życia np. 11 listopada, to do tego dnia obowiązywać go będzie zerowy podatek. Jeśli młody pracownik chce otrzymywać dodatkowe pieniądze na bieżąco z comiesięczną wypłatą, musi złożyć u pracodawcy odpowiednie oświadczenie. Jeśli tego nie zrobi, kwotę z całego roku otrzyma po rocznym rozliczeniu się z Urzędem Skarbowym.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick