“Zbliżamy się do granicy wydolności służby zdrowia” – rząd zaostrza obostrzenia

16
Fot. Adam Guz / KPRM
Zamknięcie sklepów wielkopowierzchniowych, salonów fryzjerskich i kosmetycznych oraz żłobków i przedszkoli. Dodatkowe limity osób w kościołach oraz innych sklepach. Rząd przedstawił nowe, zaostrzone ograniczenia, które będą obowiązywać przez najbliższe dwa tygodnia (27.03-9.04). Premier zaapelował także, by nadchodzące święta spędzić w gronie najbliższej rodziny. Przedstawiciele rządu poinformowali, że sytuacja w Polsce jest kryzysowa, a służba zdrowia zbliża się do granicy swojej wydolności.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że zbliżamy się do granicy wydolności polskiej służby zdrowia. W tej chwili zajęte jest 75% łóżek covidowych oraz 75% łóżek respiratorowych. – Jesteśmy o krok od momentu, w którym nie będziemy mogli prawidłowo leczyć naszych obywateli. To nie sprzęt czy łóżka leczą pacjentów, ale to kadra medyczna. W tej chwili nie jesteśmy w stanie mieć więcej lekarzy i pielęgniarek – mówił premier.

CZYTAJ TEŻ: Ponad 34 tysiące nowych zakażeń. 12 zgonów w południowej Wielkopolsce

Mateusz Morawiecki podkreślił, że kolejne obostrzenia są konieczne, by zatrzymać transmisję wirusa. – Sytuacja epidemiczna nie daje nam dużego marginesu swobody. Wszystkie trudne decyzje są na tę chwilę konieczne – dodał szef rządu.

Minister Zdrowia zakomunikował, że jesteśmy w sytuacji kryzysowej. Dotychczasowe obostrzenia zostają utrzymane, a od 27 marca (sobota) wprowadzone zostają nowe ograniczenia i będą obowiązywać przez najbliższe dwa tygodnie, czyli do 9 kwietnia:

 • wielkopowierzchniowe sklepy powyżej 2 tysiące metrów kwadratowych zostają zamknięte. By zachować ciągłość gospodarki otwarte mogą pozostać hurtownie,
 • w innych placówkach handlowych (np. poczta) zostają zastosowane zasady 1 osoba na 20 metrów kwadratowych (w pomieszczeniach o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych) i 1 osoba na 15 metrów kwadratowych (w pomieszczeniach o powierzchni do 100 metrów kwadratowych),
 • w kościołach obowiązuje zasada 1 osoby na 20 metrów kwadratowych przy zachowaniu min. 1,5 metra odstępu,
 • fryzjerzy, salony kosmetyczne zostają zamknięte,
 • zamknięte zostają także żłobki i przedszkola (nie dotyczy to dzieci medyków i służb porządkowych),
 • działalność obiektów sportowych zostaje ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego,
 • jeśli jest to możliwe, należy ograniczyć się do pracy zdalnej,
 • rekomendacja, by spędzić święta w gronie najbliższej rodziny.
redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

16 KOMENTARZE

 1. 20
  17

  Nie będzie lepiej jeżeli nadal tak dużo osób grzeje brody maseczką. Dzisiaj ekspedientka u Voghta z maseczką na brodzie mówi do klientów bezpośrednio nad ciastem. Przecież może zarażać.

  • 18
   5

   To idź do kościoła to dopiero zobaczysz jak batmany mają wszystko w d.. ie, a nie czepiasz się zasuwajacych ekspedientek

  • 14
   3

   Żaden problem – są zakupy on-line. Tam przynajmniej nie zobaczysz jak “mówią nad ciastem”.

  • A widziałeś chora ekspedientkę ? To jest dopiero fenomen. Kobietki zapierdzielaja z setkami klientów dziennie i nie narzekają a konowały pochowały się po domach i biorą ok 200 zł za teleporade …

 2. 22
  3

  On, zgadza się. Ja tylko bym jeszcze dodał – jak to możliwe utrzymać na mszy św. 20 metrów na osobę (przy utrzymaniu 1,5 metra!). Gdyby jeszcze dodać przedszkola zamknięte – ale otwarte dla dzieci lekarzy i policjantów to robi się ciekawie. Co z dziećmi ludzi z innych branż? Czy coś przeoczyłem bo nic nie pisze o tym że będzie utrzymana opieka dla rodziców dzieci w wieku przedszkolnym?

 3. 11
  4

  A w kościołach spowiedź i komunia do ust czy do ręki oraz zbieranie składki i świecenie pokarmów wielkanocnych powinno być ZABRONIONE.

 4. 6
  3

  W Parafii w Raszkowie od twa się nawiedzenie obrazu sw. Józefa w domach. Obraz jest przenoszony z domu do domu wraz z modlitewnikami. U wielu wiernych budzi to strach. Nie można z tym poczekać…..

  • 10
   3

   To tylko jest potwierdzenie faktu że jesteśmy państwem wyznaniowym a kościół katolicki jest największą sekta na świecie.

 5. 1
  1

  WYDOLNOŚCI NIE MA JUŻ OD DAWNA, SŁUŻBA ZDROWIA JUŻ PADŁA. WSZYSTKO ZAMYKAJĄ… ALE PRZYBYTKI CZARNYCH KRUKÓW JAK ZWYKLE OTWARTE. WPROWADZIĆ STAN NADZWYCZAJNY…WTEDY NIE OTWIERALIBY CO PONIEKTÓRZY BARÓW, DYSKOTEK ,GODZINA POLICYJNA TEŻ BY SIĘ PRZYDAŁA. ALE PIERWSZCE CO-ZAMKNĄĆ KOŚCIOŁY NA STALE.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick