DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Zbiornik Wielowieś Klasztorna coraz bliżej? Trwa przekazywanie gruntów

Coś w końcu zaczyna się dziać wokół inwestycji budowy Zbiornika Wielowieś Klasztorna – informuje wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

źródło: PGW Wody Polskie, zdjęcie poglądowe

O tej strategicznej nie tylko dla regionu, ale dla całej Polski, jaką ma być zbiornik Wielowieś Klasztorna, mówi się już od 1978 roku, kiedy to został zaprojektowany. Co więcej, projekt wpisany został do Programu dla Odry 2006 po wielkiej powodzi w 1997 roku. W drugiej połowie 2024 roku rząd zapowiedział, że budowa jest zaplanowana na lata 2026-2028. Czy rzeczywiście?

Pytamy co dzieje się w tym temacie, mają na uwadze jak długie i skomplikowane są procedury administracyjne przy tak strategicznych, środowiskowych inwestycjach. – Jako samorząd województwa jesteśmy na etapie przekazywania gruntów dla Wód Polskich, tych które wykupiliśmy jako samorząd, tak by był już wkład w budowę zbiornika. Wcześniej Wody Polskie nie chciały na ten temat rozmawiać – mówi wicemarszałek Krzysztof Grabowski. Dodaje, że aby wznowić działania Wód Polskich i przystąpić do procedury związanej z gruntami, interweniował u ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka.

Zbiornik Wielowieś Klasztorna zbiornikiem suchym czy mokrym? Tu także parlamentarzyści nie są do końca zgodni. Posłanka Polski 2050 Barbara Oliwiecka pod koniec ubiegłego roku postulowała o suchą funkcję zbiornika. Natomiast poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Andrzej Grzyb jest zdania, że powinien być to zbiornik mokry. – Nam wody brakuje, nam zagraża susza glebowa – przekonuje poseł i wierzy, że zbiornik sprawdzi się doskonale jako swoisty magazyn wody.

Zbiornik Wielowieś Klasztorna ma mieć powierzchnię 1999 hektarów i wkraczać swoim zasięgiem na powiaty kaliski, ostrowski i ostrzeszowski. Oprócz funkcji retencyjnej, służyłby też jako teren rekreacyjny.

Napisz do autora

Komentarze (6)
  • A
    An

    niedziela, 16 marca, 2025

    Bajki z mchu i paproci może Niemcy wybudują…

    Odpowiedz
    • ŻIM
      Żwirek i Muchomorek

      poniedziałek, 17 marca, 2025

      Zgadza się.

      Odpowiedz
      • S
        Seba

        wtorek, 18 marca, 2025

        Gdybym miał działki jak grzybica przy samym zbiorniku gdzie mają być plaże .
        Też bym chciał zbiornik mokry.

        Odpowiedz
  • W
    WWF

    niedziela, 16 marca, 2025

    Polecam Szanownemu Panu posłowi porozmawiać z fachowcami. Woda nigdy nie płynie w górę, sama nie nawodni okolic, a przecież nikt z tego zbiornika nie będzie pompował. Proszę popatrzeć na zbiornik Szałe. Jedno wielkie szambo spowodowane przez rolników.

    Odpowiedz
    • ...

      niedziela, 16 marca, 2025

      Woda nigdy nie płynie pod górę ? Polecam szanownemu WWF poczytać o efekcie kapilarnym.

      Odpowiedz
  • H
    Hh

    niedziela, 16 marca, 2025

    Pomiędzy Kaliszem a Pyzdrami czyli ujsciem Prosny do Warty jest ładnych parę kilometrów , rejonu objętego najbardziej susza. Ciekawe co się stanie jak ten zbiornik osuszy Prosne na tym odcinku jeszcze bardziej?

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz