Zawyły syreny, oddano hołd powstańcom. Tak uczczono w regionie rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego! [ZDJĘCIA]

1
Fot. Fanpage Pawła Rajskiego, starosty ostrowskiego
27 grudnia Wielkopolanie kolejny raz uczcili pamięć tych, którzy wzięli udział w Powstaniu Wielkopolskim. W tym roku, po raz pierwszy dzień ten miał rangę święta państwowego. Uroczystości odbywały się we wszystkich miastach województwa - również w regionie. W Ostrowie, Pleszewie, Ostrzeszowie, czy Jarocinie złożono kwiaty oraz znicze w miejscach upamiętniających wydarzenie sprzed 103 lat!

Obchody odbyły się w m.in. w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie z samego rana złożono znicze i kwiaty pod tablicą Powstania Wielkopolskiego umieszczonej na budynku Urzędu Miejskiego, który znajduje się przy Alei Powstańców Wielkopolskich, by uczcić patriotyczną postawę mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego. O godzinie 17.40 odbyła się uroczysta msza święta w Konkatedrze, a następnie kwiaty oraz znicze złożono w miejscach pamięci, czyli pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich przy ulicy Wrocławskiej oraz na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w kwaterze Powstańców Wielkopolskich.

W Jarocinie hołd powstańcom oddano, składając kwiaty oraz znicze pod pomnikiem gen. Stanisława Taczaka w Mieszkowie.

W Pleszewie uroczystości odbyły się pod budynkiem ratusza, gdzie od niedawna pojawił się pomnik Powstańca Wielkopolskiego. Przedstawiciele złożyli tam kwiaty oraz znicze, oddając hołd poległym. Oprócz tego mieszkańcy mogli zobaczyć inscenizację „Troska o niepodległość”, którą stworzyli uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie.

Z kolei w Ostrzeszowie zapalono znicze i złożono kwiaty na tamtejszym cmentarzu przy pomniku upamiętniającym zbrojny czyn Wielkopolan. Kwiaty złożono również przy obelisku poświęconego pamięci Powstańców Wielkopolskich Ziemi Ostrzeszowskiej z gen. bryg. Stanisławowem Thielem na czele.

Uroczystości odbyły się także w Kaliszu. Kwiaty oraz znicze złożono pod tablicą pamiątkową, poświęconą bohaterom Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 przy ul. Śródmiejskiej. Hołd oddano także przed tablicą pamiątkową, ufundowaną w 1968 roku przez społeczeństwo powiatu kaliskiego, umieszczoną w podcieniach ogrodzenia kampusu uczelni. Wieczorem kaliski ratusz zostanie podświetlony na biało-czerwono.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick