DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Żar leje się z nieba. Region mogą nawiedzić też burze [ALERT IMGW]

Żar leje się z nieba. Temperatura przekracza w ciągu dnia 30 stopni, co może być niebezpieczne dla zdrowia. Synoptycy ostrzegają także przed burzami z gradem.

Czwartek przebiega pod znakiem upałów, które dla osób chorych, starszych oraz dzieci mogą być niebezpieczne. Temperatura maksymalna w dzień wynosi 30°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy ma wynieść od 18°C do 20°C. Niestety, to nie koniec alertów. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego oraz drugiego stopnia przed burzami z gradem.

Żółty alert obowiązuje na terenie powiatu: ostrowskiego, ostrzeszowskiego, kępińskiego, krotoszyńskiego oraz jarocińskiego: „Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Lokalnie grad.”

Niebezpieczniej może być w powiecie pleszewskim oraz kaliskim. Tam wydano ostrzeżenie drugiego stopnia: „Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Lokalnie grad. Zmiana dotyczy podniesienia stopnia ostrzeżenia ze względu na wyższe wartości prognozowanego opadu.”

PRZYPOMINAMY! 

Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to m.in:

  • zmęczenie,
  • silne bóle i zawroty głowy,
  • nudności,
  • gorączka,
  • szum w uszach,
  • drgawki,
  • wzrost temperatury ciała zagrażający życiu,
  • większa częstotliwość bicia serca i oddechu

W upalne dni pijmy dużo wody, nośmy przewiewne ubrania, pamiętajmy o nakryciu głowy. Gdy jest to możliwe, schowajmy się w cień. Osoby starsze, schorowane oraz dzieci powinny zrezygnować z aktywności na dworze, jeśli nie jest to konieczne.

Fot. IMGW

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz