„Zaniedbania przyczyniły się do ogromnego chaosu” – mieszkańcy Gminy Sieroszewice żądają wyjaśnień

25
Do redakcji Telewizji Proart wpłynął dziś list od mieszkańców Gminy Sieroszewice. W dokumencie zarzucają m.in. włodarzowi gminy ukrywanie informacji o zakażonych pensjonariuszach Dziennego Domu Seniora w Latowicach. Pismo jest zaadresowane także do Łukasza Mikołajczyka, wojewody wielkopolskiego, Minister Marleny Maląg, ostrowskiego sanepidu oraz prokuratury.

W liście enigmatycznie podpisanym jako autorstwa „mieszkańców Gminy Sierosziewice” głównym zarzutem jest, jakoby w Dziennym Domu Seniora w Latowicach wirusa SARS-CoV-2 wykryto już 7 lipca. Podopieczni mieli telefonicznie dowiedzieć się, że dom seniora będzie nieczynny od 10 sierpnia natomiast – jak twierdzą autorzy pisma – nikt z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej nie poinformował ich o zakażonych podopiecznym. „Przyczyniło się to do zarażania innych osób, osoby starsze swobodnie przemieszczały się (chodziły do sklepu, do kościoła, fryzjera, uczestniczyły w uroczystościach okolicznościowych) i w inne miejsca, nie będąc świadomi tego, że mogą zarażać innych” – czytamy w liście.

Mieszkańcy gminy w liście piszą także o rzekomym braku przekazania sanepidowi przez GOPS pełnej listy osób, które uczęszczają do Domu Seniora. Potem listy miały zostać sporządzane błędnie i wielokrotnie zmieniane. „Dopiero po interwencji rodzin pozostali podopieczni zostali zgłoszeni do Powiatowej Stacji co przełożyło się na termin wykonania wymazu, oraz doprowadziło do nieświadomego ze strony podopiecznych kontaktu z innymi osobami. Do dnia dzisiejszego jeszcze 4 osoby z Dziennego Domu nie mają wykonanych wymazów, a minęło już dwa tygodnie od zamknięcia domu” – piszą mieszkańcy.

Puentą listu jest fakt, że rzekomy brak działań ze strony władz gminy oraz instytucji doprowadza do siania paniki wśród społeczeństwa.

Dziennikarze portalu wlkp24.info skontaktowali się dziś z Łukaszem Mikołajczykiem, wojewodą wielkopolskim, do którego także miał trafić list napisany przez mieszkańców Gminy Sieroszewice. – Skierowałem pismo do odpowiedniego wydziału i zajmiemy się sprawą. Jestem też w kontakcie z władzami gminy, analizujemy sytuację epidemiologiczną na tym terenie na bieżąco – poinformował wojewoda.

Na zarzuty kierowane przez mieszkańców gminy pod adresem władz odpowiedział Anatol Piastowski, wójt Gminy Sieroszewice, który opublikował obszerny wpis za pośrednictwem mediów społecznościowych.

KOMUNIKAT:

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej oraz medialnej nierzetelnymi informacjami dotyczącymi sytuacji epidemiologicznej na terenie gminy Sieroszewice, informuję o stanie faktycznym na dzień 24 sierpnia 2020 roku na podstawie danych uzyskanych z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim:
• w Domu Senior + w Latowicach, gdzie w dniu 7 sierpnia 2020 roku wykryto źródło zakażenia, przebadano 38 osób, z czego: 22 wymazy okazały się pozytywne (20 pensjonariuszy oraz 2 pracowników Domu Senior +), na dziś 1 osoba spośród zarażonych wyzdrowiała,
• łącznie na terenie gminy Sieroszewice w chwili obecnej zakażonych COVID-19 jest 48 osób, z czego 41 przebywa w izolacji domowej, 1 osoba w izolatorium w Poznaniu, a 6 osób jest hospitalizowanych,
• kwarantanną objęte są 83 osoby (48 zakażonych + 35 osób z kontaktu),
• potwierdzono 1 przypadek zakażenia wśród pracowników GOPS w Sieroszewicach.
Pragnę również poinformować, że niezwłocznie po uzyskaniu informacji o 1 potwierdzonym przypadku zakażenia koronawirusem w Domu Senior+ placówka została zamknięta, a o całej sytuacji został powiadomiony ostrowski SANEPID, z którym Urząd Gminy Sieroszewice oraz GOPS Sieroszewice ściśle współpracują od momentu pojawienia się 1 przypadku zakażenia. Ponadto, z inicjatywy własnej Urzędu Gminy Sieroszewice, po wykryciu koronawirusa w Domu Senior+ podjęto następujące działania:
1) przy współpracy z Państwową Strażą Pożarną w Ostrowie Wielkopolskim przeprowadzono ozonację budynków Domu Senior +, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz kościoła w Latowicach,
2) zapewniono opiekę telefoniczną pracowników GOPSU dla pensjonariuszy Domu Senior+, w tym wsparcie socjalne, rodzinne i psychologiczne,
3) pomoc seniorom przebywającym w kwarantannie w formie zakupów artykułów żywnościowych,
4) przeprowadzono dezynfekcję miejsc przestrzeni publicznej, tj.: wejścia do sklepów, kościołów, parkingi, itp.,
5) o sytuacji poinformowano Wojewodę Wielkopolskiego, z którym, jako wójt jestem w stałym kontakcie.
Należy mieć na uwadze, że instytucją właściwą podejmującą wszelkie czynności związane z pobieraniem wymazów oraz obejmowaniem poszczególnych osób nadzorem epidemiologicznym jest Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ostrowie Wielkopolskim. Urząd Gminy Sieroszewice oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sieroszewicach są instytucjami wspomagającymi SANEPID, w przypadku prośby o pomoc.
Z poważaniem
Anatol Piaskowski
/Wójt Gminy Sieroszewice/
redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

25 KOMENTARZE

 1. Anna- Poprawnie jest nie doszedłeś – jak już. Forma żeńska doszła, nie doszła, a forma męska doszedł , nie doszedł i nie z czasownikiem piszemy rozdzielnie. Dwa błędy wstyd. Naucz się pisać zanim zwrócisz komuś uwagę. Pozdrawiam

 2. Jak można podpisać pismo ,mieszkańcy gminy Sieroszewice,ile było ich 2?3?Takie pismo to obelga dla mieszkańców gminy Sieroszewice, wstyd na cały kraj ,że są takie osoby ,które lubią siać zamęt dla swojej satysfakcji,dla swojego nie spełnionego „ego”.Wstyd!Porażka!

  • „100% mieszkańców jest zadowolonych z działań urzędu gminy – badanie przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 4 mieszkańców”

  • Czyli według Pana trzeba zamiatać sprawę pod dywan? Wójt nic nie zrobił konkretnego po za wydaniem komunikatu a Gops tak samo ma w nosie ludzi na kwarantannie.

 3. Szkoda że Wójt potrzebuje nagłośnienia żeby zaczął działać. Te informacje powinny być już 7 sierpnia jak się okazało że wirus wtargnął do Domu Seniora. W epidemiologii najważniejsza jest informacja i szybkość dzialania aby skutecznie walczyć a dzięki temu normalnie żyć. Wszyscy musimy się mobilizować w tych dzialaniach a tym bardziej oczekujemy tego od Wójta.

 4. Ja chciałabym zwrócić uwagę na rzecz nieprawdopodobna. Zarazonych mamy 48 osób a na kwarantannie dodatkowo tylko ,powtarzam tylko 35 osób które miały z nimi kontakt. Faktycznie dom seniora był bardzo potrzebny w Naszej gminie skoro według moich obliczeń prawie wszyscy musieli by mieszkac z jedną osobą , albo samotnie i nigdzie przez tyle czasu nie wychodzili…….wedlug podanych danych nie mieli możliwości być gdziekolwiek bo przecież byloby niemożliwością żeby tak mało ludzi było na kwarantannie…. Może WARTO się nad tym zastanowić i przestać mydlic ludzią oczy,…..

 5. Żadnej pomocy ze strony gminy czy gopsu nie było. Pierwsz telefon z gopsu był po dwóch tygodniach od zamknięcia senior+ jak się czuje nasza senorka. Przykre to wszystko,gdyby nie znajomi i rodzina to w zamknięciu można z głodu skonać a nie z powodu wirusa.

 6. A Gops normalnie funkcjonuje, znowu nie zgłoszono współpracowników do kwarantanny? Kolejne źródło zakażenia? Przecież przychodzi do Gops wiele rodzin, co z nimi?
  Panie Wójcie błagamy, działaj Pan. Chcemy normalnie żyć!

 7. Nie ma co histeryzować, jeszcze niedawno na FB sporą część mieszkańców Latowic i Sieroszewic pisała, że Covid nie istnieje 🙂 a teraz nagle się boją. Co ma do wirusa wójt ?

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick