Zamknięto ich w schronie! 60 ochotników spędzi tam 12 godzin

2
60 osób zamkniętych na 12 godzin w schronie bez dostępu do świata zewnętrznego? Takie wojenne warunki chciała odwzorować Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości w Kaliszu, angażując w to chętnych studentów oraz wykładowców. Do podziemnych pomieszczeń weszli w piątek równo w południe i wyjdą punktualnie o północy. Eksperyment ma pokazać, jak człowiek potrafi radzić sobie w sytuacjach stresujących i w dużej grupie na małej przestrzeni.

To jeden z pierwszych tego typu eksperymentów w Polsce. Grupa 60 ochotników, czyli studenci oraz wykładowcy Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości w Kaliszu, zamknęło się w schronie na 12 godzin. Nie wiedzą, co ich tam czeka, ale zapewnione mają podstawowe warunki do przeżycia – wodę, żywność oraz koce. – Chcemy żeby ten test pokazał w jaki sposób funkcjonuje się w schronie w sytuacji jak najbardziej realnej. Ochotnicy weszli tam bez przydzielenia konkretnych funkcji i zadań. Ekipa będzie musiała sama się zorganizować – wyjaśnił gen. dr Marcin Strzelec, Rektor-Komendant Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości.

Eksperyment ma na celu pokazać, jak zachowuje się człowiek w sytuacjach kryzysowych, jak kształtuje się rola lidera w zespole. – Zapytałem kiedyś moich uczniów, co by wzięli, gdyby musieli uciekać. Ktoś odpowiedział, że wziąłby kota. Druga osoba, że wzięłaby książkę, a jeszcze inna krem nawilżający. Ile to ma wspólnego z przetrwaniem na wypadek wojny? Jest wiele do zbadania: kwestie prawne, kwestie bezpieczeństwa, kwestie psychologiczne – wymieniał dr hab. Maciej Tanaś, pełnomocnik do spraw nauki.

Schron, w którym zostali zamknięci uczestnicy projektu został wybudowany w 1903 roku i składa się z pięciu komór po 25 metrów kwadratowych każda. Uczestnicy będą doświadczać różnych sytuacji i będą musieli znaleźć rozwiązanie danego problemu. Są wraz z nimi oczywiście wykładowcy oraz medycy.

Zapytaliśmy przed wejściem do schronu o wrażenia i oczekiwania względem projektu. – To jest bardziej ciekawość, niż strach. Natura ludzka jest zagadką i nigdy nie wiadomo, jak się zachowamy. To jest ciekawe – powiedziała jedna ze studentek SWWS.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. 12 godzin? Akurat bym nadrobił braki w spaniu.

    Ten eksperyment brzmi jak żart.

    Może tydzień dałby jakieś sensowne informacje.

  2. Ten eksperyment będzie mało wiarygodny bo moim zdaniem uczestnicy wiedzą co ich tam czeka i wiedzą kiedy wyjdą… Według mnie to bardziej przygoda.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick