DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Zamknięto go z powodu stanu drzew, na których wisiał. Park linowy w Odolanowie wrócił po 5-letniej przerwie

Park linowy w Odolanowie wrócił po 5 latach przerwy. Atrakcję zamknięto w 2018 roku z powodu złego stanu drzew, na których była zamontowana. Teraz w parku miejskim na nowo pojawiły się tyrolki i drabinki, ale obiekt będzie czynny tylko dwa dni w tygodniu.

Wcześniej, do 2018 roku wisiał po przeciwnej stronie parku. Teraz zawisł częściowo nad rzeką Barycz. Park linowy w Odolanowie wznowił swoją działalność. – Myślę, że to wynika też z dofinansowań, jakie otrzymaliśmy na to. Pomysł podoba mi się. Jest tam przejście nad rzeką, jest tyrolka, także myślę, że to jest atrakcja, która będzie przyciągać turystów do Odolanowa, i da jakąś rozrywkę naszej młodzieży i dzieciom. Co prawda, chciałbym, żeby był czynny dłużej, być może częściej, ale to wszystko będziemy też analizować, jakie są możliwości, czy mamy wystarczającą liczbę pracowników wykwalifikowanych do tego, by mogli zająć się tym parkiem – mówi burmistrz Odolanowa Marcin Szorski.

Park linowy w nowej wersji został zamontowany na drzewach, które poddano analizie dendrologicznej. Chodzi o to, by był bezpieczny i stanowił atrakcję dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pierwszy park linowy w Odolanowie powstał w 2013 roku. Można było z niego korzystać do 2018 roku, kiedy z powodu stanu drzew, na których była zamontowany, został zamknięty. Zaraz po tym gmina podjęła starania o stworzenie nowej atrakcji w tym samym parku. – Rozpoczęliśmy od razu proces projektowania, też proces decyzyjny, proces pozyskiwania środków. W 2022 roku złożyliśmy wniosek za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”. W ramach wdrażania lokalnych strategii kierowanych przez społeczność udało się te środki pozyskać (…). Później realizacja całego tego zadania od stycznia do grudnia 2023 roku… proces oddania w użytkowanie, więc ten czas 5 lat na to właśnie był spożytkowany – wyjaśnia Dominik Sobczak z Urzędu Gminy i Miasta Odolanów.

Park linowy składa się z trasy niskiej o długości 58 metrów i 170-metrowej trasy wysokiej. Z atrakcji mogą korzystać dzieci od 10 lat posiadające minimum 130 cm wzrostu. W tej chwili park otwarty jest w środy od godziny 16.00 do 19.00 oraz w sobotę od 9.00 do 14.00. Tu jednak pojawia się zastrzeżenie: w środy z atrakcji mogą korzystać wszyscy, w soboty tylko mieszkańcy miasta i gminy Odolanów.

Dlaczego możliwość korzystania z parku jest ograniczona tylko do dwóch dni? – Moim zdaniem wynika to z tego, iż mamy tylko trzech instruktorów, którzy muszą pełnić swoje obowiązki zawsze we dwóch. Zapewne jest to podyktowane ilością instruktorów. Jeśli takie decyzje zapadną, nie jest wykluczone, że park będzie otwarty w większym zakresie, w większej ilości godzin – tłumaczy Dominik Sobczak

Budowa nowego parku kosztowała w całości 217 tysięcy złotych, z czego 70 tysięcy to dofinansowanie.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz