Zamknięte PSZOK-i! Gdzie wywieźć odpady wielkogabarytowe?

2
Od blisko dwóch miesięcy na terenie gmin należących do związku Eko Siódemka nie działa żaden PSZOK. Ostatni czynny, mieszczący się w Rzemiechowie, zamknięto na początku sierpnia. By czasowo rozwiązać problem i dać mieszkańcom możliwość wywozu odpadów wielkogabarytowych regularnie organizowany jest Mobilny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów na krotoszyńskim targowisku.

Aktualnie do międzygminnego związku Eko Siódemka należy łącznie pięć gmin. Cztery z województwa wielkopolskiego: Krotoszyn, Zduny, Kobylin i Sulmierzyce. A także jedna z województwa dolnośląskiego: Cieszków. Do jesieni ubiegłego roku do dyspozycji mieszkańców tych gmin były dwa PSZOK-i: w Krotoszynie i Rzemiechowie. W październiku 2020 zamknięto pierwszy z nich, a w sierpniu 2021 drugi. – Zamknięcie punktu w Rzemiechowie było konieczne. Trwające tam prace modernizacyjne i obecny na miejscu sprzęt, mogły zagrażać bezpieczeństwu mieszkańców, którzy przywoziliby tam odpady. Na tę inwestycje uzyskaliśmy dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami – informuje Ewa Obal, przewodnicząca zarządu Międzygminnego Związku Eko Siódemka,

Prace w Rzemiechowie i Krotoszynie będą trwały do końca roku. Związek na czas zamknięcia PSZOK-ów zaproponował mieszkańcom czasowe rozwiązanie – Od sierpnia zorganizowaliśmy na placu targowym w Krotoszynie, mobilny punkt zbiórki odpadów. Działa on na tej samej zasadzie, co inne PSZOK-i. O terminach na bieżąco informujemy w naszych mediach społecznościowych – dodaje przewodnicząca zarządu Eko Siódemki.

Być może jednak wcześniej otwarte zostaną nowe Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. – W Zdunach trwają procedury prowadzące do uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Jak tylko wszystkie zostaną spełnione, punkt zostanie otwarty. Następny w kolejności jest PSZOK w Sulmierzycach – mówi Ewa Obal.

Jak na razie jednak mieszkańcy mogą korzystać jedynie z mobilnego punktu na krotoszyńskim targu. Przypomnijmy, że do odpadów wielkogabarytowych należą m.in. stare meble i tekstylia np. dywany.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick