DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Zamiast normalnie jechać, auta się toczą [PORÓWNANIE NATĘŻENIA RUCHU]

Zaczęło się od zawiei i zamieci śnieżnej, do tego doszły chwilowe wyładowania atmosferyczne. W międzyczasie temperatura spadła poniżej zera. Takim widokiem przywitał mieszkańców Jarocina czwartkowy poranek. Podróż do pracy piechotą, a nawet samochodem była wyczynem ekstremalnym. Auta tańczyły na drodze, piesi z trudem łapali równowagę na chodnikach. Ruszenie ze skrzyżowania było nie lada wyzwaniem, a jazda po rondzie niekiedy zamieniała się w drift.

Średnia prędkość podróżowania samochodami znacznie spadła w porównaniu do dni, kiedy warunki pogodowe pozwalają na normalną jazdę. Nie ma się co dziwić. Warunki atmosferyczne były fatalne i choć ok. 9.00 śnieg przestał padać, sytuacja na drogach nie poprawia się. Marznący śnieg zamienił jezdnie dosłownie w tafle lodu. Fatalne warunki do jazdy występują praktycznie w całym regionie. Nieco lepiej wygląda to na drogach krajowych. Gminne, powiatowe czy wojewódzkie są często zasypane śniegiem lub pokryte lodem.

Jak trudno jest się poruszać wiedzą ci, którym przyszło ruszyć się z domu bądź wykonywać obowiązki służbowe, jeśli ich nieodłącznym elementem jest jazda samochodem.

Na mapach Google można sprawdzić natężenie ruchu. Porównanie typowego natężenia z aktualnym unaocznia, jak wolno jeżdżą samochody. Poniżej zestawienie odczytów zarejestrowanych przez satelity.

Zestawienie typowego natężenia ruchu (po lewej) z aktualnym dla Ostrowa Wielkopolskiego (czwartek, 10.20) / źródło: Google Maps

Prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie są optymistyczne. Załamanie pogody ma się utrzymywać. „Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 80 km/h, z zachodu i północnego zachodu. W dzień możliwa burza” – taki komunikat obowiązuje dla południowego regionu Wielkopolski do 16.00.

To jednak nie wszystko, ponieważ oblodzenie może się utrzymywać. „Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników, po opadach mokrego śniegu, powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna – około -1°C, temperatura minimalna przy gruncie – około -2°C. Temperatura ujemna i oblodzenie będzie utrzymywać się również w okresie po zakończeniu ważności ostrzeżenia” – informują synoptycy.

Napisz do autora

Komentarze (3)
 • J
  JaNuszek

  czwartek, 20 stycznia, 2022

  W Ostrzeszowie od ponad dwóch godzin nie pada śnieg, drogi w mieście śliskie,
  szczególnie przy przejściach dla pieszych.
  „Akcja zima” – brak jakichkolwiek służb!

  Odpowiedz
 • P
  Przedsiębiorca

  piątek, 21 stycznia, 2022

  Drodzy mieszkańcy Ostrowa .Apeluje aby każdy kto widzi że droga czy chodnik w mieście jest nie przystosowana do chodzenia czy droga do bezpiecznej jazdy aby dzwonić i składać skargi na Pana Marcina W. Dyrektora drog miejskich w Ostrowie. Naprawdę najwyższy czas aby spadl ze stołka.Mierny Bierny ale Wierny pupilek Pani Prezydent

  Odpowiedz
 • R
  rycho

  poniedziałek, 24 stycznia, 2022

  wyjątkowy obrotowy podobny do zarosty, bylynskiego i takich tam…. .

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz