„Zamach na pilota TV”? PIKE wysyła list otwarty w sprawie „ustawy pilotowej”

9
Fot. pixabay.com
Nowa ustawa o prawie komunikacji elektronicznej trafi niedługo do Sejmu. Zakłada ona, że pierwsze pięć kanałów u operatorów kablowych i satelitarnych stanowiły kanały telewizji publicznej. Ustawa budzi wiele kontrowersji. List otwarty w tej sprawie skierowała Polska Izba Komunikacji Elektronicznej PIKE: "(...) zmiany ustawy o radiofonii i telewizji stanowią poważne zagrożenie wolności wyboru oraz dostępności kanałów telewizyjnych dla klientów platform telewizji płatnej".

Nowa ustawa, którą nazwano już „pilotową” budzi skrajne emocje. Pierwsze pięć kanałów u operatorów kablowych oraz satelitarnych mają być kanałami telewizji publicznej, czyli TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info oraz TVP Kultura. Kolejnych 30 ma być wybrane przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

Głos w tej sprawie zabrała Polska Izba Komunikacji Elektronicznej PIKE. W liście otwartym podpisanym przez Jerzego Straszewskiego, prezesa zarządu możemy przeczytać, że to „zamach na pilota TV oraz polski rynek telewizyjny”.

„Projektowane przepisy, które nie były konsultowane publicznie, radykalnie zmieniają listę programów, objętych ustawowym obowiązkiem pierwszeństwa wprowadzania (zasada must carry/must offer), usuwając z listy kanały: Polsat, TVN, TV4 oraz TV Puls, na rzecz kanałów TVP. Skutkiem tego będzie zatem albo ograniczenie dostępu do cenionych przez widzów kanałów nadawców prywatnych, w tym programy TV tworzone przez lokalnych operatorów, albo wzrost opłat abonamentowych dla użytkowników końcowych” – czytamy w treści listu.

PIKE stanowczo apeluje o odrzucenie projektowanych przepisów. „Dziś dla polskiego widza dostępnych jest blisko 300 polskich i polskojęzycznych programów o światowej jakości, w najbardziej konkurencyjnych cenach w porównaniu do innych rynków zagranicznych. Jako przedsiębiorcy, którzy stworzyli jeden z najbardziej różnorodnych i konkurencyjnych rynków telewizyjnych w Europie, stajemy po stronie naszych abonentów i apelujemy o zachowanie jego wysokiej konkurencyjności”.

Na razie nie wiadomo, kiedy posłowie zajmą się projektem ustawy.

CAŁOŚĆ LISTU OTWARTEGO PRZECZYTACIE TUTAJ

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

9 KOMENTARZE

 1. A może jako pierwsze – kanały stacji o największej oglądalności, potem – na drugim miejscu i tak dalej ! Było by bez faworyzowania partyjnego a – woli widzów !

  • Ty to wiesz, ja to wiem, ale 80% ludzi nie wie, albo nie umie i zostawia listę operatora.
   Do tego co chwilę zmienia się oferta kanałów, ich numeracja i trzeba listę poprawiać.

   Ustawa zatem jest kontrowersyjna, bo dotyczy ludzi najbardziej ułomnych, czyli przy okazji łatwowiernych, czyli łatwy do zdobycia elektorat. 😉

  • jeszcze w łóżku niech nas zaprogramują kto z kotem , psem , mężem po której stronie ma spać !!!! Niech się skończą ich rządy 👹👹👹👹👹

 2. Jak zwykle PiS chce powiedzieć i narzucać Polakom to co wg. PiS i ich ,,wodza” jest najlepsze dla Narodu.
  To już się nazywa PiSowski reżim.
  Za chwilę Kaczyński ograniczy internet i Bóg wie co jeszcze…
  Ale z ,,łaski” pozwolił palić w piecach ,,byle czym”, choć to niezgodne z ekologią, ale zgodne z ideologią ,,wodza”.
  Czas naprawdę się Polsko otrząsnąć, bo za chwilę dowiemy się, że nawet telefony nam ograniczy ,,wódz”, choć i tak, nie bez jego zgody wprowadzono ,,PEGAZUSA”.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick