Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Władze Kalisza znalazły rozwiązanie problematycznego dla nich utrzymywania budynku po dawnym zakładzie karnym, który był problemem dla miasta, a w związku z tym urzędnicy szukali drogi, jak się go pozbyć, jednocześnie przekazując go w dobre ręce. Przyszłość zabytkowej budowli rysuje się w jasnych barwach. – Budynek stanie się wizytówką Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki. Z pewnością będzie ją wyróżniał na tle innych uczelni. Mam nadzieję, że obiekt, który znajduje się już w rękach służb więziennych, będzie przypominał o bogatej, ponad 100-letniej historii więziennictwa w Polsce – powiedział prezydent Kalisza Krystian Kinastowski zaraz po podpisaniu dokumentów o przekazaniu budynku.
ZOBACZ: Żłobki i przedszkola w przygotowaniu. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w Ostrowie
W symbolicznym przekazaniu obiektu wziął udział płk dr Marcin Strzelec, rektor-komendant Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie. To właśnie ta uczelnia będzie nowym właścicielem dawnego zakładu karnego w Kaliszu. – Jest to dla nas bardzo ważny dzień. Rozpoczynamy nową erę kształcenia służb penitencjarnych w Kaliszu. Architektura obiektu jest korzystna, a kształcenie w obszarze penitencjarnym może być tu realizowane w sposób praktyczny, czytelny, dzięki czemu zwiększamy jego profesjonalizm. Obiekt po Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej wraz z dawnym zakładem karnym to kontynuacja tradycji edukacyjnych w zakresie więziennictwa. Będziemy poszerzać zakres kształcenia i badań, poza kształceniem więzienników prowadzimy kursy i szkolenia, planujemy także kolejne formy studiów – podkreślił.
Co ważne, obiekt będzie otwarty dla mieszkańców, a już niedługo rozpocznie się proces odtwarzania instalacji, a także odświeżenia i przygotowania go do zajęć praktycznych, mając służyć tym samym przyszłym więziennikom. Budowla ma być gotowa do użytku jeszcze w tym roku. Wartość przekazanej nieruchomości opiewa na niemal 2,7 mln zł.
Stanowiący własność Skarbu Państwa budynek jest zabytkiem i do przeprowadzenia transakcji niezbędna była zgoda Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
CZYTAJ: Prezes OZC-u odwołany! Znamy jego następcę
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz