Zakażeni z DPS-u w Kaliszu pojadą do Poznania

0
Fot. dpskalisz.pl
27 podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu zostanie w piątek przewiezionych do Poznania. Taką decyzję podjął wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Transport medyczny zakażonych koronawirusem ma pomóc sprawniejszej opiece nad pozostałymi pensjonariuszami.

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk zdecydował o przetransportowaniu 27 podopiecznych DPS-u w Kaliszu do szpitala jednoimiennego w Poznaniu. Zostaną oni przewiezieni jeszcze w piątek, a za ich transport będzie odpowiedzialne dowództwo 12. wielkopolskiej brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

Jak informuje Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu, ta decyzja ma pomóc w lepszym zorganizowaniu pracy placówki, w której przebywa obecnie 163 pensjonariuszy. 8 podopiecznych znajduje się pod opieką lekarzy w szpitalu, a 4 z nich jest zakażonych koronawirusem. – Moja decyzja jest podyktowana ochroną życia i zdrowia wszystkich osób przebywających w kaliskim DPS-ie, zarówno pensjonariuszy, jak i personelu – mówi wojewoda, który jest w stałym kontakcie z władzami Kalisza.

Wojewoda zaakceptował też propozycję pomocy w DPS-ie żołnierzy 12. byrgady WOT. W opiece nad pensjonariuszami pomagają także siostry zakonne. – Sytuacja jest poważna, dlatego podjęliśmy szereg działań, które pozwolą ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa na terenie placówki. Kluczowe jest przede wszystkim zapewnienie odpowiedniej liczby personelu medycznego, dlatego nie mogłem czekać z tą decyzją – podkreśla Łukasz Mikołajczyk.

Pozostali mieszkańcy dalej będą przebywać w domu pomocy zlokalizowanym przy ul. Winiarskiej. – Miasto Kalisz pomoże zorganizować bezpieczny transport oraz zapewni nadzór lekarski nad jego przebiegiem. Bardzo dziękuję wojewodzie wielkopolskiemu Łukaszowi Mikołajczykowi za szybką i dobrą decyzję oraz wzorową współpracę i wsparcie. Cieszę się, że apele o pomoc dla DPS-u skutkują. Napływają zgłoszenia od wolontariuszy, a atmosfera w Domu Pomocy Społecznej, wśród personelu znacznie się poprawiła – informuje prezydent Krystian Kinastowski.

W piątek do kaliskiego DPS-u dotarł kolejny transport środków ochrony osobistej w tym maseczek, kombinezonów jednorazowych, rękawiczek i płynów do dezynfekcji.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick