DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Zakaz sprzedaży aromatyzowanych wkładów tytoniowych. Prezydent podpisał

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zakazującą sprzedaży aromatyzowanych wkładów tytoniowych do papierosów elektrycznych. To nowelizacja przepisów o ochronie zdrowia przed następstwami używania i wyrobów tytoniowych.

Fot. Chiara Summer / Unsplash

W komunikacie opublikowanym na stronie prezydenta czytamy: „Nowelizacja jest realizacją obowiązku implementacji dyrektywy delegowanej Komisji UE. Wprowadza do ustawy definicję „podgrzewanego wyrobu tytoniowego”. W myśl tej definicji, podgrzewany wyrób tytoniowy to nowatorski wyrób tytoniowy, w którym w wyniku podgrzania dochodzi do uwalniania nikotyny i innych substancji, które są następnie wdychane przez konsumenta, i który, w zależności od cech, jest wyrobem tytoniowym bezdymnym lub wyrobem tytoniowym do palenia”.

Z takiego obrotu spraw cieszy się Ministerstwo Zdrowia, które na swoim fanpage’u napisało: „Mniej smakowych dodatków = mniejsze ryzyko uzależnienia i mniej młodych palaczy”.

Jak wynika z badań opublikowanych przez resort, już co czwarty nastolatek w Polsce sięga po papierosy elektroniczne. Z danych WHO wynika, że nasz kraj jest w ścisłej czołówce pod tym względem.

„Z badań Instytut Badań Pollster zleconych przez Rzecznika Praw Dziecka, które zostały opublikowane w grudniu 2020 wynika, że 23% nastolatków w Polsce pali e-papierosy, a 72% z tej grupy robi to systematycznie. Światowa Organizacja Zdrowia zauważa, że Polska znajduje się wśród pięciu europejskich krajów z najwyższym odsetkiem palących wśród osób nieletnich” – czytamy na stronach należących do Ministerstwa Zdrowia.

Dlaczego środowisku zajmującemu się zdrowiem publicznym zależało na wejście w życie nowych przepisów? Odpowiedź na to pytanie zdaje się mieć dr hab. n. med. Łukasz Balwicki, specjalista w dziedzinie zdrowia publicznego zajmujący się e-papierosami. W obszernym artykule na temat tych produktów, a także potencjalnych zagrożeń i dobrych praktyk opublikowanym na stronie planujedlugiezycie.pl powiedział: „Zróżnicowanie smakowe nowych produktów nikotynowych decyduje o dużym zainteresowaniu nimi młodzieży. Ponadto, e-papieros to kolejny elektroniczny gadżet obok smartfonów czy słuchawek bezprzewodowych, który jest „modny” i może wyróżniać młodych ludzi pośród grona znajomych”.

CZYTAJ: „Nie są tak bezpieczne jak wydawało się na początku” Jak szkodliwe są e-papierosy?

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz