Zabytkowe perełki ze Zdun z i Lewkowa znowu błyszczą

0
Przez lata stały i niszczały a ze względu na status zabytków ich renowacja była bardzo kosztowna. Na szczęście potrzebne zmiany napędziły Fundusze Europejskie. Teraz historyczne perły naszego regionu nie tylko odzyskały dawny, piękny wygląd, ale również zyskały nowe funkcje i mogą służyć mieszkańcom.

Kaflarnia w Wielkopolsce
Stara Kaflarnia w Zdunach na południowym krańcu Wielkopolski, była unikatem w skali kraju i Europy. To tu od XVIII wieku powstawała ceramika, piece, piece kaflowe, co napędzało lokalny przemysł. Niestety od kilkunastu lat zakład już nie funkcjonował, dodatkowo wybuchł tu pożar i Stara Kaflarnia przestała być ważnym elementem lokalnej mapy przedsiębiorców. To się zmieniło dzięki projektowi rewitalizacji tego miejsca.

Cel był prosty – przywrócić Starą Kaflarnię mieszkańcom. Dlatego powstał pomysł by była to różnorodna przestrzeń. Znajdziemy tu sale wystawiennicze, edukacyjne czy kulturalne. Ponadto działa tu małe kino społecznościowe, są również pomieszczenia mieszkalne czy mały amfiteatr. Wszystko to daje wspaniałą przestrzeń do organizacji różnych imprez okolicznościowych czy warsztatów dla mieszkańców. Tuż obok Starej Kaflarni znajduje się przedszkole i szkoła, czyli chętnych na zajęcia nie zabraknie.

Niezwykły pałac w Lewkowie
Nowe funkcje zyskał także Zespół Pałacowo-Parkowy w Lewkowie obok Ostrowa Wielkopolskiego. To miejsce pełne historii, przede wszystkim historii rodziny Lipskich. To ona miała tu swój dom rodzinny od XVIII wieku. Przedstawiciele tej rodziny przez lata walczyli o naszą niepodległość. Teraz upamiętnia to muzeum, które znajduje się w odnowionym pałacu.

Na piętrze znajdują się pomieszczenia edukacyjne, tuż obok w oficynie działa hotel, z kolei piwnice dostosowano do działalności gastronomicznej. Znajduje się tu także sala bankietowa, co daje wspaniałe możliwości do organizacji szkoleń, imprez integracyjnych dla firm czy okolicznościowych. Po latach Zespół Pałacowo-Parkowy w Lewkowie znów może się przysłużyć lokalnej społeczności.

Więcej na temat rewitalizacji Starej Kaflarni w Zdunach i renowacji Zespołu Pałacowo-Parkowego w Lewkowie dofinansowanych ze środków unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w najnowszym odcinku magazynu Zmieniamy Wielkopolskę (odc. 97).

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick