Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Ten rajd zawsze przyciąga rzesze pasjonatów motoryzacji. Nie inaczej było tym razem. 13. Rajd Pojazdów Zabytkowych już w Jarocinie (gdzie nastąpiło rozpoczęcie) zgromadził sporo osób. A dotarły do nas informacje, że podobna sytuacja miała miejsce w Pleszewie i Dobrzycy. Te miasta były kolejnymi przystankami właścicieli aut – jeżdżących historii polskiej i światowej motoryzacji.
Klasyki zaparkowały w niedzielne przedpołudnie na parkingu przy Jarocin Sport. Już pierwsze ustawione tam auta zwróciły uwagę przechodniów i mieszkańców pobliskiego osiedla. Wraz z przyjazdem kolejnych, zainteresowanych dziełami motoryzacji było znacznie więcej. Plac parkingowy został wypełniony niemal do ostatniego miejsca. Kilkadziesiąt pojazdów kusiło oglądających wyglądem, malowaniem, dźwiękami silnika i przywodziło na myśl wspomnienia z dzieciństwa u starszych mieszkańców oraz zachwyt – u najmłodszych.
Przekrój marek był ogromny. Od polskich fiatów 125p i 126p, polonezów, przez skody, ople, trabanty, citroeny, aż po corvetty, porsche i mustangi. Każdy mógł znaleźć perełkę, którą się zachwycił. Jedni zaglądali do środka, inni podziwiali z zewnątrz, następni sprawdzali zawartość bagażników, kolejni pytali o pomysły na odrestaurowanie pojazdów, koszty i czas pracy włożony w odnowienie aut i motocykli z minionych epok.
Nie brakowało weteranów, którzy po raz 13. wzięli udział w tym wyjątkowym rajdzie szlakiem ziemiańskich rezydencji. Inni dopiero debiutowali, jak 15-latek, który przyjechał na jednośladzie z czasów PRL-u.
Na parking Jarocin Sport, gdzie rozpoczął się rajd, zjechali pasjonaci motoryzacji z wielu zakątków Polski. Nie brakowało przedstawicieli z regionu: Jarocina, Pleszewa, Ostrowa Wielkopolskiego i Kalisza, ale także z Konina czy Wrocławia. – Jestem pod wrażeniem szczególnie tej pasji, która towarzyszy właśnie ludziom dbającym o te auta, odrestaurowującym je. Chylę czoła przed wszystkimi zgromadzonymi na tym rajdzie – powiedziała Agnieszka Borkiewicz, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin. Ta instytucja była odpowiedzialna za współorganizację rajdu.
Relację wideo z rajdu możesz obejrzeć na naszym fanpage’u. Kliknij w ten link.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz