Zabytkowe i odrestaurowane auta przyciągnęły tłumy. Zobacz te zdjęcia!

0
Sebastian Matyszczak/wlkp24.info
Dziesiątki osób wzięło udział w 13. Rajdzie Pojazdów Zabytkowych, który wystartował w niedzielę w Jarocinie. Trasa wiodła przez Pleszew do Dobrzycy, gdzie zorganizowano finał oraz koncert zespołu "Tacy nie inni". Rzesze pasjonatów motoryzacji w każdym z tych miejsc oglądało pojazdy z minionych epok. Większość z nich liczyła kilkadziesiąt lat.

Ten rajd zawsze przyciąga rzesze pasjonatów motoryzacji. Nie inaczej było tym razem. 13. Rajd Pojazdów Zabytkowych już w Jarocinie (gdzie nastąpiło rozpoczęcie) zgromadził sporo osób. A dotarły do nas informacje, że podobna sytuacja miała miejsce w Pleszewie i Dobrzycy. Te miasta były kolejnymi przystankami właścicieli aut – jeżdżących historii polskiej i światowej motoryzacji.

Klasyki zaparkowały w niedzielne przedpołudnie na parkingu przy Jarocin Sport. Już pierwsze ustawione tam auta zwróciły uwagę przechodniów i mieszkańców pobliskiego osiedla. Wraz z przyjazdem kolejnych, zainteresowanych dziełami motoryzacji było znacznie więcej. Plac parkingowy został wypełniony niemal do ostatniego miejsca. Kilkadziesiąt pojazdów kusiło oglądających wyglądem, malowaniem, dźwiękami silnika i przywodziło na myśl wspomnienia z dzieciństwa u starszych mieszkańców oraz zachwyt – u najmłodszych.

Przekrój marek był ogromny. Od polskich fiatów 125p i 126p, polonezów, przez skody, ople, trabanty, citroeny, aż po corvetty, porsche i mustangi. Każdy mógł znaleźć perełkę, którą się zachwycił. Jedni zaglądali do środka, inni podziwiali z zewnątrz, następni sprawdzali zawartość bagażników, kolejni pytali o pomysły na odrestaurowanie pojazdów, koszty i czas pracy włożony w odnowienie aut i motocykli z minionych epok.

Nie brakowało weteranów, którzy po raz 13. wzięli udział w tym wyjątkowym rajdzie szlakiem ziemiańskich rezydencji. Inni dopiero debiutowali, jak 15-latek, który przyjechał na jednośladzie z czasów PRL-u.

Na parking Jarocin Sport, gdzie rozpoczął się rajd, zjechali pasjonaci motoryzacji z wielu zakątków Polski. Nie brakowało przedstawicieli z regionu: Jarocina, Pleszewa, Ostrowa Wielkopolskiego i Kalisza, ale także z Konina czy Wrocławia. – Jestem pod wrażeniem szczególnie tej pasji, która towarzyszy właśnie ludziom dbającym o te auta, odrestaurowującym je. Chylę czoła przed wszystkimi zgromadzonymi na tym rajdzie – powiedziała Agnieszka Borkiewicz, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin. Ta instytucja była odpowiedzialna za współorganizację rajdu.

Relację wideo z rajdu możesz obejrzeć na naszym fanpage’u. Kliknij w ten link.

13. Rajd Pojazdów Zabytkowych w obiektywie

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick