Za brak maseczki będzie mandat? Policjanci i sanepid sprawdzą m.in. sklepy i autobusy

11
Fot. policja.pl
Podczas, gdy liczba zakażeń rośnie można zauważyć, że wiele osób nie nosi już maseczek w sklepach, czy autobusach. Policja oraz pracownicy sanepidu informują, że wciąż prowadzą kontrole, a za brak maseczki może nas czekać mandat.

Według wtorkowego raportu Ministerstwa Zdrowia odnotowano 6265 nowych przypadków koronawirusa. Zmarły 93 osoby. Dane z regionu południowej Wielkopolski przedstawiają się następująco: powiat ostrowski – 3/0, powiat ostrzeszowski – 2/0, powiat kępiński – 3/0, powiat krotoszyński – 5/0, powiat kaliski – 1/0, powiat jarociński – 3/0, miasto Kalisz – 1/0.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że jeśli sytuacja epidemiczna będzie się pogarszać, rząd rozpatrzy możliwość wprowadzenia pewnych ograniczeń. Pewnym jest, że nakaz zakrywania nosa i ust we wspólnych przestrzeniach zamkniętych wciąż obowiązuje. Zauważono jednak, że wiele osób nie stosuje się do zasad reżimu sanitarnego. W związku z tym policja oraz pracownicy sanepidu wzmażają kontrole. – Pod szczególnym nadzorem funkcjonariuszy są galerie handlowe, sklepy, środki komunikacji publicznej oraz wszystkie te miejsca, w których gromadzą się mieszkańcy, np. targowiska. Nadal musimy pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, we wskazanych wyżej miejscach, niezmiennie należy zakrywać usta i nos maseczką – informuje policja.

Funkcjonariusze przypominają, że usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać maseczką m.in.:

 • na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej),
 • w autobusie, tramwaju i pociągu,
 • w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
 • w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba że pracodawca postanowi inaczej),
 • w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta,
 • w kinie i teatrze,
 • u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
 • w kościele i szkole, na uczelni
 • w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banki, na poczcie itp.).
redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

11 KOMENTARZE

  • 6
   5

   Już zapowiadają 5 fale. To jest jak wirus grypy i już zostanie z nami na zawsze. Tak samo jak szczepienia na grypę tak samo na to. I ci co się teraz szczepili na covid będą musieli co roku. Uf dobrze że ja się nie zaszczepilam. Na chlopski rozum. Dlaczego ten covid atakuje tak jak sezon grypowy się zaczyna.

 1. 8
  1

  Cały czas jest nakaz noszenia masek, a na wiosnę pislicja o tym zapomniała. Były festyny gdzie publikowali zdjęcia bez zachowania dystansu i bez maseczek. To nie są policjanci dbający o przestrzeganie prawa (bo jak dyżurny powiedział, że od dzisiaj nie dajemy masek to nagle przestali mimo że prawo cały czas nakazuje je nosić) to „wykonywacze rozkazów” nie potrafiący robić nic innego w życiu. 🙂

 2. 8
  12

  Karanie powinno być cały czas i karać surowo ,bardzo za nienoszenie np w sklepach maseczek i to karą grzywny powyżej 1 tys.zł. minimum i żadnych ulg ,i robić takie sprawdzania po kilka razy dziennie w danym sklepie…

 3. 5
  3

  Jak byłem ostatnio w Polsce mc temu w autobusach większość albo aseczki na brodzie albo bez. Na zachodzie nie wpuści kierowca do autobusu bez maseczki/ wszyscy wchodzą przednim wejściem…. zdarza się,że młodzi zsuwają maski na brodę…. ale kierowca ma lusterka i zaraz przez mikrofon upomina. A w Polsce kierowcy mają to w dupie.

 4. Autor się opił, czy jak? Przecież od początku tygodnia widzę codziennie w sklepach ludzi bez maseczek, a prawie żadnej kontroli. Wczoraj po 15-stej przemknął koło Dino na Wańkowicza radiowóz, policjanci na 100% widzieli ile osób przy kasie stoi bez maseczek. Żadnej reakcji nie było. 🙁

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick