Z Raszkowa pod Ostrowem do Raszkowa w… Mołdawii

0
Jedni pochodzą z gminy Raszków, drudzy z Raszkowa w Mołdawii, o którym pisał Henryk Sienkiewicz. Teraz mieli okazję się spotkać, porozmawiać ze sobą i spędzić czas, odkrywając tajemnice polskiej historii i Powstania Wielkopolskiego.

Niecodzienną podróż przeżyli uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Radłowie oraz ich rówieśnicy z Raszkowa na Mołdawii, którzy mają polskie korzenie. Obie grupy spotkały się tuż przed zakończeniem roku szkolnego w ramach wymiany polsko-mołdawskiej „Z Raszkowa wielkopolskiego do Raszkowa Wołodyjowskiego.

>> Jesteśmy też na Facebooku. Polub nasz fanpage! <<

Nastolatkowie stworzyli grę terenową, mającej przybliżyć wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę na przełomie lat 1918/1919 skupiając się w szczególności na Powstaniu Wielkopolskim. Ich zadaniem było m.in. odnalezienie śladów tego zrywu w regionie oraz w Poznaniu. W grze terenowej wzięli natomiast udział uczniowie ze szkół podstawowych z gminy Raszków.

Raszków w Mołdawii ma swoją historię w literaturze. O tej miejscowości wspomniał w „Panu Wołodyjowskim” Henryk Sienkiewicz, określając ją jako jeden z najdalszych kresów Rzeczypospolitej.

 

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick