„Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz” – dziś Środa Popielcowa

19
Dziś w Kościele katolickim obchodzona jest Środa Popielcowa, czyli pierwszy dzień Wielkiego Postu. Popielec jest dniem pokuty i przypada na dokładnie 46 dni przed Wielkanocą. Wierni posypują dziś głowy popiołem.

Podczas mszy świętych w kościołach, wierni gromadzą się, by łączyć się w modlitwie i po kazaniu uczestniczyć w akcie pokuty. Wierny podchodząc do ołtarza nachyla głowę i daje posypać ją sobie popiołem. W trakcie ksiądz wypowiada słowa „z prochu powstałeś i w proch się obrócisz” lub „nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.

Zwyczaj posypywania głów popiołem pochodzi aż z 1091 roku, a ustanowił go papież Urban II. Ustalono wtedy, że popiół ma pochodzić z spalonych palm, które zostały poświęcone podczas Niedzieli Palmowej. Zwyczaj posypywania głów ma przypomnieć wiernym, że wszystko, co materialne przemija, a człowiek ma pochylić się w akcie pokuty i przygotować na zmartwychwstanie Chrystusa.

Uczestnictwo we mszy świętej w ten dzień jest dla katolików obowiązkowe. Dodatkowo obowiązuje ich dzisiaj post ścisły, czyli dwa lekkie posiłki i jeden do syta.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

19 KOMENTARZE

 1. XXI wiek, ludzie latają w kosmos, eksplorujemy Księżyc, Marsa odbierając wysokiej jakości zdjęcia, a tu takie zabobony. Jak czytam o kościele to przypomina mi się zawsze zdradziecki tańczący ze swoją kliką trzymając się za ręce z ojcem tadziem jak o tym myślę. 🙂

  • Wiem, i co w związku z tym? 🙂 Kościół ma jakiś monopol na to stwierdzenie? 🙂

  • Ale jakieś argumenty jeszcze dorzuć, bo tak napisać to sobie można również o tym, że bóg istnieje. 🙂

  • @myślący,
   dokładnie, Bóg istnieje (był, jest i będzie). Jego przedstawiciele przylecieli z kosmosu,
   stworzyli nas ludzi na swój obraz i podobieństwo, ale tego zapewne nie doczytałeś!

  • Jakieś 60 lat temu propaganda komunistyczna pisała, że Boga nie ma, ponieważ Gagarin był w kosmosie i Boga nie widział… Nieprawdopodobne, że po 60 latach ten pogląd jest nadal kultywowany…- a przecież nauka tak bardzo poszła do przodu przez te lata…

  • Leżący właśnie na moich kolanach i głośno mruczący z zadowolenia kot, prawdopodobnie nic nie wie na temat istnienia Boga. Tak samo, jak wspinajacy się właśnie po ścianie pająk. Jeden ssak należący do kręgowców, drugi z kolei przedstawiciel stawonogów. Dzieli ich ewolucyjna przepaść, ale w sprawie istnienia Boga prawdopodobnie wiedzą tyle samo. Ja już trochę o Bogu wiem, bo jestem od nich nieco inteligentniejsza, przynajmniej tak mówi nauka. 😀

 2. “z prochu powstałeś i w proch się obrócisz” – ta formułka jest stylistycznie poprawna, a księża uparcie mówią „prochem jesteś i w proch się obrócisz”. Jak można się obrócić w coś, czym się już jest? Kolejna bzdura kk.
  P.S. Podobno po posypaniu popiołem nie wolno myć głowy przez 3 tygodnie!

  • Dobrze wiesz. Radio Maryja, Telewizja Trwam, LUX VERITATIS, i oczywiście ojciec dyrektor. Wystarczy czy wymienić więcej?

 3. „Przypomnieć wiernym, że wszystko co materialne przemija, a człowiek ma pochylić się w akcie pokuty”. Mądre słowa które zna każdy chrześcijanin, tylko że przez hipokryzje kościoła nie mają oddźwięku. W Toruniu min. o tym zapomniano. Ryba zawsze śmierdzi od głowy.

  • Informuję, że rozpowszechnianie stwierdzenia, że „można molestować nieletnich” stanowi przestępstwo polegające na nakłanianiu innej osoby do dokonania czynu zabronionego (art. 18 § 2 kk).

  • prawnik – to wspaniale, kiedy zatem wypowiadający oryginalnie te słowa, znany redemptorysta poniesie konsekwencje? 🙂

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick