Z Partyzanckiej na Staroprzygodzką. Będzie nowy DPS w Ostrowie Wielkopolskim [WIDEO]

11
Trwają przygotowania do budowy nowego Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie Wielkopolskim. Powiat ostrowski dziś ogłosił przetarg na wykonanie inwestycji, która wraz z wyposażeniem może wynieść nawet 20 milionów złotych. Poszukiwany jest wykonawca, który zrealizuje inwestycję w trybie "zaprojektuj i wybuduj". Starosta Paweł Rajski zapowiada, że firmy już dopytują o szczegóły, a samorząd w budżecie na 2020 rok zabezpieczył 4 miliony złotych na pierwszy etap budowy. Nowa placówka ma być dostępna dla dwukrotnie większej liczby pensjonariuszy i być na wskroś nowoczesna.

Dom Pomocy Społecznej w Ostrowie Wielkopolskim za dwa lata będzie obchodził stulecie swojego istnienia. Od 1922 roku przybyło mieszkańców domu, zwłaszcza osób starszych, często schorowanych do tego stopnia, że wymagają stałej opieki i pomocy w niemalże wszystkich czynnościach życiowych. – Opieka nas osobami schorowanymi często polega na ich karmieniu, myciu czy zakładaniu materiałów chłonnych – wymienia dyrektor DPS Katarzyna Modrzyńska. Kamienica przy ulicy Partyzanckiej nie jest jednak z gumy. Dom ma taką samą powierzchnię jak kilkadziesiąt lat temu, a przebywają w nim aktualnie 44 osoby, w tym 27 „przykutych” do łóżek. Dziś każdy z mieszkańców ma zaledwie 6 metrów kwadratowych powierzchni w pokoju, wspólną z innymi pensjonariuszami łazienkę, małą stołówkę. Najmłodszy podopieczny DPS-u ma 54 lata, ale najstarsza mieszkanka za moment skończy 101 lat. 

Obiekt ma trzy kondygnacje, a to przysparza trudności. Nie wszyscy są w stanie chodzić po schodach. Sam dom to nie tylko główny budynek, ale i oficyny, w których mieszczą się pokoje, sale rehabilitacyjne czy magazyny. Pracuje tu 30 osób w trybie zmianowym. Dziewczyny chodzą po dworze, muszą się przebierać, a warunki atmosferyczne są czasem uciążliwe i dla personelu i dla mieszkańców. Podobnie sam podział pracy na dwa budynki jest trudny – muszę rozdzielać zadania tak, by we wszystkich częściach domu był personel dostępny dla pensjonariuszy – mówi Paulina Ostenda, kierownik DPS.

Kilka miesięcy temu samorząd powiatu ostrowskiego musiał zmierzyć się z podjęciem trudnej decyzji – co dalej z domem, który coraz mocniej nadgryzany jest przez ząb czasu? Ostatnie kontrole straży pożarnej i sanepidu wskazywały, że warunki przestają odpowiadać odpowiednim warunkom przeciwpożarowym czy „sanepidowskim” wymagane dla tego typu działalności – uzasadnia wicestarosta powiatu ostrowskiego Roman Pacholczyk. 

Decyzja zapadała – powiat ostrowski wybuduje nowy dom pomocy społecznej. Kompleks stanie na działce przy ulicy Staroprzygodzkiej w miejscu dawnej siedziby Powiatowego Zarządu Dróg. Nowy dom ma liczyć 3 tysiące metrów kwadratowej powierzchni i przyjąć nawet 80 osób. Zaprojektowano wstępne dwuosobowe pokoje o powierzchni 20 metrów kwadratowych, w każdym będą łazienki i małe tarasy. W nowym DPS-ie mają się znaleźć też m.in. duża kaplica, salon fryzjerski, duża ilość magazynów i pracowni m.in. kulinarna czy informatyczna. Wstępny projekt już jest i na razie zakłada, że wszystko znajdzie się na jednej kondygnacji. Kolejna ciekawostka – nowy dom ma być wyposażony w fotowoltaikę lub przyłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Dziś ogłoszony został przetarg, być może w kwietniu poznamy wykonawcę inwestycji. Jej koszt szacowany jest na 15 milionów złotych plus około 5 milionów potrzebnych będzie na wyposażenie. Na ten rok w budżecie powiatu zabezpieczono 4 miliony złotych. Jak mówił dziś starosta Paweł Rajski na briefingu prasowym, nie ma na razie programów, z których można by starać się o dofinansowanie, być może uda się pozyskać środki na wyposażenie z PFRON-u. Kiedy zobaczymy dom pomocy społecznej w nowej odsłonie? Połowa 2022 roku, jako prezent dla pensjonariuszy na stulecie DPS-u.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

11 KOMENTARZE

  • 5
   2

   LPR to po prostu karetka, tyle, że ze śmigłami. Czym Ty się różnisz od mieszkańców DPS-u, że do nich ma nie latać?

 1. 11
  1

  W XXl wieku martwimy się o dojazd ? Na ulicę Partyzancką w centrum miasta dojazd jedt lepszy? Nareszcie ktoś pomyślał o budowie nowego DPS. W Ostrowie jest on bardzo potrzebny. Na Partyzanckiej brakuje miejsca . Jedyny plus to wspaniały personel
  Ludziom , którzy tam trafiają należy się żyć w lepszych warunkach. Więcej przestrzeni przede wszystkim. Plac z ławkami, zielenią, gdzie będą mogli oddychać świeżym powietrzem, a nie oparami spalin i szumem ulicy. CUDOWNY, wspanialy pomysł, oby szybko został zrealizowany.

 2. 6
  2

  Wreszcie👏👏👏👏
  Powstało tyle nowych inwestycji w naszym mieście. Myślałam, że o nowym. DPS zapomniano, a jest naprawdę potrzebny.

 3. Wilkiem ciekawy wiekiem się roznie do starszych osób, częściej jest karetka potrzebna do ludzi wiekowych niż do młodszych

 4. 7
  5

  Pan Starosta przynajmniej myśli o budowie potrzebnych miejsc w odróżnieniu od Pani Prezydent, dla której priorytetem było jakieś durne Centrum Przesiadkowe….

 5. 1
  7

  Super pomysł Panie starosto lecz czy nie będzie zbyt mocno osobom starszym zbyt mocno pachnieć odorem z wysypiska-ja bym się jeszcze nad lokalizacją zastanowił bo sezon na zapachy z wysypiska już się rozpoczął

 6. Dla starosty pewnie będzie zaprojektowany pokój jednoosobowy! Trzeba wiedzieć, kiedy odejść… Do zobaczenia na Staroprzygodzkiej.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick