DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Z 50 metrów do nowoczesnej hali. Tak wygląda sala przy ZSS [FOTO]

Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Kościuszki, przez wielu ostrowian kojarzony jako „Dwunastka” (nazwa pozostała od dawnej numeracji szkoły – przyp.red.) to jeden ze starszych obiektów oświatowych nie tylko w mieście, ale w całym powiecie ostrowskim. W XIX wieku budynek mieścił Szkołę Katolicką. W tym roku jako szkoła dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych będzie obchodzić jubileusz 70-lecia działalności.

Budynek dosłownie straszył. Jego front w 2012 roku aż prosił się o modernizację, którą przeprowadzono. Pochłonęła wtedy sporą kwotę z powiatowego budżetu, ale wyremontowano też wnętrze szkoły. Placówka dziś ma pod swoją opieką około 150 niepełnosprawnych dzieci i młodzież. Ważnym elementem edukacji jest tutaj ruch jako forma rehabilitacji. Korzystano dotychczas z sali o powierzchni… 50 metrów kwadratowych! – Przez 50 lat to było zaledwie 50 metrów kwadratowych. Nie mieliśmy też auli, podczas np. rozpoczęcia czy zakończenia roku szkolnego tylko część dzieci siedziała, pozostała wraz z nauczycielami stała. Z wyglądu zewnętrznego byliśmy już zadowoleni, ale to nie było „to” – mówi dziś Beata Serbakowska, dyrektor ZSS im. J.Korczaka w Ostrowie Wlkp.

W lutym rozpoczęła się budowa nowego obiektu. Skrzydło szkoły o łącznej powierzchni około 700 metrów kw. mieści nie tylko salę gimnastyczną, ale 3 pokoje dydaktyczno-terapeutyczne, sanitariaty dostosowane do osób niepełnosprawnych, pomieszczenia gospodarcze i wreszcie aulę ze 150 krzesłami, interaktywną ścianą do gier oraz sceną. Na zewnątrz budynku, od strony ulicy Kościuszki powieszono fototapetę imitującą otoczenie parkowe, w przyszłości kadra szkoły planuje utworzyć tam „Ogródek zmysłów”.

Inwestycja kosztowała ponad 2 miliony 600 tysięcy złotych. Środki pochodziły z budżetu powiatu ostrowskiego. Od 2012 roku do chwili obecnej, począwszy od modernizacji elewacji frontu szkoły włączając w to najnowszą inwestycję w budowę skrzydła, w placówkę ulokowano około 4 milionów.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz