Wzruszający spektakl „Pollyanna” na zakończenie Kaliskiego Spotkania Ludzi Nowej Kultury [ZDJĘCIA]

0
Fot. Gosia Liberka
Jak przedstawić niełatwą historię, by przesłanie pełne nadziei dotarło do ludzi różnych pokoleń? Pokazali to twórcy musicalu „Pollyanna” wystawionego podczas II Kaliskiego Spotkania Ludzi Nowej Kultury.

Za nami premiera musicalu „Pollyanna”, który odbył się w ramach Kaliskiego Spotkania Ludzi Nowej Kultury. Za tym przedsięwzięciem stał Teatr Futryna, który w inscenizacji zaprezentował historię tytułowej Pollyanna, jej ciotki Panny Polly oraz innych mieszkańców małego miasteczka.

Czytelnie przedstawione skomplikowane losy głównej bohaterki były okazją do wzruszeń, ale też chwil uśmiechu. To historia, która pokazuje, jak trudno wyjść człowiekowi z utartych schematów i zastałych form. „Mieszkańcy wiodą poukładane i przewidywalne życie, jednak wielu z nich nosi w sobie osobiste dramaty, które skrzętnie ukrywają. Złość, duma, nieprzebaczenie czy hipokryzja to jedne z wielu cech, które widzowie mogli śledzić w poszczególnych postaciach. A jednak zdecydowanie nie jest to przedstawienie smutne i przygnębiające, bo więcej miejsca w nim zajmują nadzieja, miłość i radość” – podkreślają organizatorzy.

Widzowie obserwowali losy bohaterów okraszonych muzyką Marcina Gałęskiego, którą wykonali na żywo muzycy Teatru Futryna pod batutą Macieja Bąka. „Wykonanie niektórych partii tak bardzo spodobało się widowni, że były nagradzane brawami jeszcze w trakcie trwania musicalu” – dodają.

Przygotowywany sześć lat spektakl, który po długich pracach miał swoją premierę podczas tego wydarzenia, mógł zostać wystawiony właśnie tam dzięki pomocy Fundacji Światło i Sól, która po zeszłorocznym sukcesie przygotowała II Kaliskie Spotkanie Ludzi Nowej Kultury. „Wiedzieliśmy, że po wielu problemach i komplikacjach związanych z przygotowaniem spektaklu, Bóg pobłogosławił nam tym wydarzeniem i pokazał, że nigdy nie należy się poddawać. Po spektaklu każdy miał łzy wzruszenia. Uświadomiłem sobie, że bardzo łatwo wierzyć w coś, co jest możliwe – trudniej w coś, co jest nieosiągalne. Dla wielu finalizacja »Polllyanny« wydawała się niemożliwa – my wierzyliśmy do końca!” – zaznacza jeden z artystów.

Spektakl zyskał uznanie zarówno osób u progu dorosłości, jak również ich rodzicom i dziadkom.

II Spotkanie Ludzi Nowej Kultury odbyło się w Technikum im. Św. Józefa w Kaliszu. Współorganizatorem wydarzenia była Fundacja Światło i Sól z ks. Aleksandrem Janasem, która zapewniła aktorom i muzykom całe techniczne zaplecze.

Portal wlkp24.info objął Spotkanie patronatem medialnym.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick