„Wysokiej jakości kontenery” zamiast… budynku klubowego? Co się dzieje „za parowozownią”?

9
Tak na początku grudnia 2021 roku wyglądał zburzony budynek za parowozownią, który służył za szatnie dla piłkarek i piłkarzy TP Ostrovia 1909
Będą dwa boiska, ale zamiast budynku klubowego staną... kontenery. Takie rozwiązanie władze Ostrowa Wielkopolskiego zaproponowały przedstawicielom Ostrovii 1909 w związku z budową kompleksu piłkarskiego "za parowozownią". To zmiana, która nie wszystkim przypadła do gustu.

Kto myślał, że kompleks „za parowozownią” w Ostrowie Wielkopolskim od początku nabierze kształtów w postaci dwóch boisk piłkarskich oraz parkingu i budynku klubowego, ten może się nieco zdziwić, bo plany poniekąd zostały zmienione.

Na opublikowanej poniżej wizualizacji przedstawionej przez Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim widać, że budynek klubowy (lewy górny róg) miał być jednym z elementów inwestycji. To się nie zmienia, ale nie oznacza, że od początku właśnie tak będzie.

Dalszy ciąg artykułu pod grafiką.

Wizualizacja kompleksu piłkarskiego za parowozownią / fot. UM Ostrów

Miasto zaproponowało władzom Ostrovii 1909 zastępcze rozwiązanie, bo na budynek klubowy będzie trzeba nieco poczekać. Jego rolę mają przejąć… „wysokiej jakości kontenery”. – Na ten trzeci etap (budowa budynku klubowego – przyp. red.) jeszcze nigdy nie mieliśmy i dzisiaj nie mamy zabezpieczonych środków, więc nie ma to nic wspólnego z jakimkolwiek zdejmowaniem pieniędzy z tej inwestycji. Wręcz przeciwnie. Dołożyliśmy pieniędzy na realizację drugiego etapu – podkreśla wiceprezydent Mikołaj Kostka.

Jednocześnie uspokaja, że kontenery to rozwiązanie tymczasowe. – Od początku ustalaliśmy z zarządem klubu, że tym ostatnim etapem (budowy kompleksu piłkarskiego „za parowozownią” – przyp. red.) będzie budowa infrastruktury w postaci sali konferencyjnej i pomieszczeń biurowych dla klubu. W tej chwili zapewnione to będzie poprzez wysokiej jakości kontenery – potwierdza samorządowiec.

Budowa kompleksu piłkarskiego w miejscu dawnego domu Ostrovii 1909 od początku była podzielona na etapy. W ramach pierwszego z nich powstaje oświetlone boisko ze sztuczną nawierzchnią, aby można było z niego korzystać przez cały rok. Drugim krokiem jest budowa boiska z naturalną murawą oraz trybuną. – Jeżeli mówimy o ewentualnej zmianie planów, to wyłącznie o przyspieszeniu tej inwestycji, bo na początku mieliśmy rozpocząć realizację pierwszego etapu. W tej chwili realizujemy bardzo szybko łącznie z tym pierwszym etapem – drugi etap – dodaje Kostka.

Ostatnią, a więc trzecią częścią budowy kompleksu ma być stworzenie budynku z pomieszczeniami potrzebnymi do funkcjonowania klubu. Wcześniej jednak nie było mowy o tym, że może dojść do tak znaczącej ingerencji w przedstawiony projekt, jak zastępowanie budynku… kontenerami.

Władze Ostrovii 1909 zaakceptowały – jak zapewnia miasto – tymczasowe zmiany. Część środowiska piłkarskiego związanego z klubem, który pod koniec maja świętował 113. rocznicę istnienia, jest zdumiona taką propozycją ze strony miasta. Liczono, że całość projektu – choć w etapach – zostanie zrealizowana bez stosowania rozwiązań zastępczych.

Władze Ostrowa Wielkopolskiego przekonują, że budynek klubowy z prawdziwego zdarzenia powstanie i zastąpi kontenery. Kiedy? Tego dokładnie nie wiadomo. Jak nieoficjalnie dowiedział się portal wlkp24.info, prawdopodobnie nie nastąpi to w tej kadencji samorządu.

Czas pokaże, czy po wyborach w 2023 roku znajdą się pieniądze na dokończenie tego wielomilionowego projektu według pierwotnie przedstawionych planów, czy działacze, kibice i mieszkańcy będą świadkami kolejnej odsłony historii z cyklu „prowizoryczne rozwiązania bywają najtrwalsze”. A może jednak pieniądze znajdą się wcześniej? Będziemy się temu przyglądać.

Budowa kompleksu piłkarskiego „za parowozownią” ma pochłonąć 16,5 mln zł, z czego 2,5 mln zł pochodzi z zewnętrznej dotacji w ramach rozstrzygniętego w lipcu 2021 roku konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Podczas pożegnania dotychczasowego obiektu, który od lat prosił się o generalny remont, władze miasta zapowiedziały, że powitanie go w nowej odsłonie nastąpi 1 września 2022 roku.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

9 KOMENTARZE

 1. 8
  4

  Szkoda – ale ta jak wiele inwestycji wynika z coraz gorszej kondycji samorządów za czasów obecnej wladzy pis. Drozyzna,rekordowa inflacja, coraz corax mniejsze dotacje rządowe dla samorząddow a coraz większe zadania, konflikty z UE itp rtd. To owoc ,, dobrej zmiany PIS ” rządów populistów i nieudaczników- co rykoszetem odbija się na samorzadach

 2. Buehehhehe Kostka przecież mówił, że to kompleks porównywalny do kompleksu Lecha Poznań. Ale partactwo. 🙂 Takiej władzy chcieliście, to taką macie.

 3. 4
  2

  Co to za baraki? powinien powstać co najmniej kilkupiętrowy budynek administracyjny Klubu, do tego hotel, restauracja… Przecież ranga Klubu tego wymaga. W końcu to Klub będący w sławnej V lidze piłkarskiej w Polsce, a jak juz bedzie mieć te obiekty, to może jak przed laty awansuje do IV ligi?

 4. 3
  1

  Do kibic gry w dwa ognie .
  Może Ty jesteś kibicem żużla gdzie jest w Polsce 2 i pół ligi !!!!
  Ostrovia 1909 ma w klubie tyle dzieci co jest żużlowców na świecie.
  I 113 Lat tradycji A nie Ci 2 lub 3 lata inny twór !

 5. WSTYD !!!!!!!!!!!!! Pinokio za mało dał z forsy dla samorządów …i zabrakło na budynki… a w „Wiadomościach”pisi-orów mówili,że taka będzie super inwestycja ba ha ha bu ha ha

 6. Miał być nowoczesny ośrodek piłkarski; będzie barak z kontenerów. Ot wizja nowoczesnego Ostrowa w wydaniu pana Kostki i innych władz miasta.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick