DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Wyremontowano nagrobek córek carskiego gubernatora Kalisza [ZDJĘCIA]

Kwesta na ratowanie zabytkowych cmentarzy, która została zorganizowana w ubiegłym roku przy Rogatce w Kaliszu, przyniosła wymierny efekt. Właśnie zakończono renowację i prace konserwatorskie przy nagrobku córek Michaiła Daragana, carskiego gubernatora Kalisza.

Mogiła jest zabytkiem, dlatego nad przebiegiem prac czuwał Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. – W ubiegłym roku, w czasie pandemii, zebraliśmy ponad 6 tysięcy złotych i za większą część tej kwoty zrealizowaliśmy prace. Zawarliśmy umowę na kwotę 4017 złotych. Jesteśmy w trakcie wyłaniania autorów kolejnego programu konserwatorskiego – wyjaśnia Jarosław Dolat, przewodniczący Komisji Opieki nad Zabytkami PTTK Oddział w Kaliszu.

Nagrobek córek gubernatora Daragana wybrano dlatego, że był w bardzo złym stanie. Wymagał remontu już dawno, ale zawsze brakowało pieniędzy na tak kosztowne prace. Zwłaszcza, że potrzeb jest dużo. Wiele innych także znajduje się na liście i również one mają zostać w przyszłości zmodernizowane, jeśli znajdą się na to pieniądze. Jak informują przedstawiciele miasta i PTTK, nagrobek Anny i Marii Daragan był w bardzo złym stanie, a krzyż groził zawaleniem. Elementy kamienne natomiast pokryły zielenice. Wieniec wykonany z piaskowca oczyszczono, a następnie poddano go hydrofobizacji. Kamienny krzyż, a także tablice z napisami pokryto warstwą mikrokrystalicznego wosku. Także napisy poddano renowacji i rekonstrukcji. Zostały wypełnione ołowiem. – To kolejny nagrobek, który został odrestaurowany dzięki ofiarności mieszkańców. Cieszę się, że kwesta z roku na rok przynosi coraz lepsze efekty finansowe. Obowiązkiem nas wszystkich jest dbanie o to, aby to dziedzictwo przekazać kolejnym pokoleniom – podkreśla prezydent Krystian Kinastowski.

Gubernator Daragan zyskał sławę i rozpoznawalność, a także pamięć m.in. dzięki doprowadzeniu kolei do Kalisza pod koniec XIX wieku. Stało się to podczas jego 19-letnich rządów, które przypadły na lata 1883-1902. Przybył tu z rodziną. Obie córki bliźniaczki w Kaliszu zmarły i tu zostały pochowane – przypomina Jarosław Dolat, przewodniczący Komisji Opieki nad Zabytkami PTTK Oddział w Kaliszu. Jak podaje przedstawiciel tej komisji, nagrobek pochodzi z około 1889 roku. – Chciałbym podziękować wszystkim mieszkańcom Kalisza, którzy zechcieli przekazać środki na renowację nagrobka. Pozostaje czekać na kolejne inicjatywy, które będą przywracać blask tym wszystkim miejscom nie tylko na tym cmentarzu, ale również na cmentarzach ewangelicko-augsburskim i katolickim – podkreśla ks. prot. Mirosław Antosiuk, proboszcz Parafii Prawosławnej pw. świętych apostołów Piotra i Pawła w Kaliszu. To właśnie pod nią podlega cmentarz, na którym znajduje się mogiła sióstr.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz