Wynoszenie manekinów i dym estradowy w budynku. Strażacy ćwiczyli w ZUS-ie [ZDJĘCIA]

1
Kaliscy strażacy przeprowadzili ćwiczenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. W scenariuszu było udzielenie pomocy dwóm poszkodowanym, którzy nie ewakuowali się z czwartego piętra budynku oraz prowadzenie działań w zadymionych pomieszczeniach. Ćwiczenia w tego typu zakładach pracy to standardowa procedura przeprowadzana po to, aby lepiej przygotować się do możliwych realnych zagrożeń.

Funkcjonowanie największych zakładów pracy oraz różnego rodzaju instytucji, które mają siedziby w dużych budynkach, regularnie jest przerywane przez przyjazd straży pożarnej. To wynik ćwiczeń mających służyć – w razie wystąpienia realnego zagrożenia – szybkiemu dotarciu do osób poszkodowanych i powstrzymaniu m.in. pożarów.

Kaliscy strażacy ćwiczyli we wtorek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych przy ul. Konopnickiej. Ich działania polegały na realizacji wcześniej przygotowanego scenariusza. Zakładał on następujące elementy:

  • odebranie zgłoszenia o pożarze pomieszczenia w budynku inspektoratu ZUS-u na czwartym piętrze,
  • odszukanie dwóch pracowników, którzy nie zgłosili się w punkcie zbiórki po ewakuacji budynku.

– Działania ratowników polegały głównie na przeprowadzeniu odpowiedniego rozpoznania, ewakuacji osób, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, sprawdzeniu zabezpieczenia wodnego na terenie zakładu. Obiekt zadymiono przy użyciu dymu estradowego, co dodawało realności ćwiczeniom. W czasie działań doskonalono również technikę ewakuacji ratownika, który zemdlał podczas pracy w sprzęcie ochrony dróg oddechowych i wymaga pomocy medycznej – relacjonuje mł. ogn. Jakub Pietrzak z PSP w Kaliszu.

Jak wynikało ze scenariusza ćwiczeń, jedna osoba podtruła się dymem i doznała poparzeń na ciele. Druga miała złamanie otwarte nogi.

Zdjęcia: mł. ogn. Jakub Pietrzak, asp. sztab. Robert Radziszewski

Ćwiczenia straży pożarnej w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Kaliszu

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick