Wyjeżdżasz na majówkę? Policja radzi

2
zdjęcie poglądowe
Rozpoczyna się długi weekend majowy. Wielu Polaków zaplanowało w tym czasie bliższe i dalsze wyjazdy. Przed wyruszeniem w podróż, policja radzi zastosować kilka zasad, które zabezpieczą nasze domy i pozwolą uniknąć kradzieży. Dodatkowo mundurowi będą czuwać na drogach. Należy przygotować się na kontrole.

Jeśli planujemy podróż samochodem, sprawdźmy wcześniej jego stan techniczny, ustawienie świateł i wyposażenie. Obowiązkowo w aucie powinna znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy z homologacjami, ale warto też zadbać o inne przedmioty, takie jak apteczka czy kamizelka odblaskowa. – Przypominamy, że w każdej chwili możemy sprawdzić stan trzeźwości w każdej jednostce policji – apelują mundurowi. Do samochodu wsiadajmy wypoczęci, najlepiej po 7-8h snu. Planujmy też przerwy podczas podróży.

Gdy opuszczamy dom lub mieszkanie na kilka dni pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu naszego dobytku. – Należy sprawdzić zamknięcia wszystkich drzwi i okien, również tych piwnicznych i dachowych. Warto zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do naszych domów, ale również do pomieszczeń gospodarczych czy garażu. Gotówkę, biżuterię oraz inne drogocenne przedmioty, można zdeponować w banku, gdzie będą bezpieczniejsze niż w domu – instruują policjanci. Poinformujmy też sąsiada lub inną zaufaną osobę o wyjeździe. – Warto zabierać ulotki reklamowe z wycieraczki lub ze skrzynki pocztowej. Dobrym rozwiązaniem są urządzenia zaprogramowane w taki sposób, by o różnych porach dnia w mieszkaniu zapalało się światło. To stwarza pozory obecności domowników – tłumaczą policjanci.

Jeśli wypoczywać będziemy nad wodą lub w górach dbajmy o bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale także otaczających nas osób.

Fot. KPP Ostrzeszów

W zeszłym roku, w okresie weekendu majowego na wielkopolskich drogach doszło do 61 wypadków. Cztery osoby w wyniku wypadków drogowych zginęły, a 75 osób zostało rannych. Przez zaledwie kilka dni w Wielkopolsce doszło do 532 kolizji drogowych. 127 osoby jechały samochodem będąc pod wpływem alkoholu.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick