DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

rodzinne weekendy na Zawodziu

Najbliższym weekendem 30 czerwca – 1 lipca Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej rozpoczyna kolejny sezon „Rodzinnych weekendów na Zawodziu”. Z każdym rokiem cieszą się one coraz większym zainteresowaniem. Podczas najbliższego wydarzenia w Rezerwacie Archeologicznym w Kaliszu-Zawodziu będzie można zapoznać się z dawnym rzemiosłem tkackim i szczytniczym.

W warsztacie tkackim zobaczyć będzie można jak czyści się runo owcze, grępluje, skręca i farbuje nici a następnie tka na pionowym krośnie. W warsztacie szczytniczym natomiast zaprezentowane zostaną rodzaje średniowiecznych tarcz jak np. okrągła tarcza z umbem, tarcza normańska w kształcie migdała, puklerz. Odbędzie się również pokaz techniki wykonania tarczy w kształcie wydłużonego trójkąta równoramiennego. Warsztaty historyczne „Tak żyli ludzie – rzemiosło na podgrodziu” przygotowało Bractwo Rycerskie Ziemi Kaliskiej.

W kolejnych tygodniach będzie dominowała także tematyka związana z życiem w czasach piastowskich. Już 7 i 8 lipca odbędą się warsztaty archeologiczne „Wykop to!”, w trakcie których będzie można odnajdywać ukryte zabytki archeologicznych oraz wykonywać ich archeologiczną dokumentację.

W kolejny weekend tj. 14 i 15 lipca muzeum proponuje tematykę szczególnie bliską paniom, „Kręć się, kręć wrzeciono” to warsztaty, w trakcie których krok po kroku dowiemy się jak od snucia przędzy dotrzeć do tkania.

Natomiast 21 i 22 lipca z pewnością przyciągnie małych wojowników. „I ty zostaniesz wojownikiem” to m.in. pokaz uzbrojenia słowiańskich wojowników i podstawy sztuki walki.

W ostatni lipcowy weekend 28 i 29 lipca odbędą się warsztaty „Laleczki, zabaweczki”, podczas których będzie można wykonać lalkę z gałganków.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz