DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Drugie spotkanie w nowym cyklu kinowym

Raz w miesiącu w Kawiarni Filmowej w cyklu W Starym Kinie pokazujemy filmy z XX-lecia międzywojennego. To nasza cegiełka do obchodów 100 lecia odzyskania niepodległości. Gdy w 1918 Polska a w 1919 również Wielkopolska odzyskała niepodległość nasi przodkowie bawili się na całego: w Jarocinie działało wówczas 20 kawiarni i restauracji, działały teatr kinematograficzny, teatr gier świetlnych, a w 1929 powstało kino. Jarocinianie chodzili na spektakle teatralne, które gościły w naszym mieście, śpiewali w chórach i grali w orkiestrach, chodzili na bale i potańcówki organizowane przez kawiarnie i restauracje oraz liczne stowarzyszenia i bractwa.

Kino przed wojną było szalenie popularne, jego sala mieściła ponad 400 widzów, a do kina chodzili wszyscy: burmistrz, urzędnicy, subiekci i panny służące. W każdy pierwszy poniedziałek miesiąca: Kawiarnia Filmowa zamieni się w przedwojenną salę kinową. Pokażemy przedwojenne perełki: zdigitalizowane w ramach projektu „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”, w którym utrwalono na nośniku cyfrowym i udostępniono szerokiej publiczności najcenniejszego zbioru FN. 5 marca „Księżna Łowicka”, a w kolejnych miesiącach: „ABC Miłości”,” Ada, to nie wypada!” „Jadzia”, „Dwie Joasie”, „Przez łzy do szczęścia” czy przedwojenny film grozy „U kresu drogi”.

Księżna Łowicka, reż. J.Warnecki, M.Krawicz
Wielki Książę Konstanty postanawia poślubić polską hrabiankę Joannę Grudzińską. Joanna kocha majora Waleriana Łukasińskiego, konspiratora, przywódcę loży wolnomularzy i bojownika o wolność Polski. Gdy Wielki Książę oświadcza się o rękę hrabianki, Joanna zmuszona jest zaręczyny te przyjąć – mogłaby mieć wpływ na przyszłość ojczyzny i losy Polaków. Łukasiński zostaje zdemaskowany i skazany na więzienie. Jest także torturowany, lecz nie wydaje żadnego z towarzyszy. Joanna tymczasem zostaje małżonką Konstantego i zyskuje tytuł Księżnej Łowickiej. Wybucha Powstanie Listopadowe. Joanna ukrywa Konstantego przed spiskowcami i umożliwia mu opuszczenie Belwederu. Major Łukasiński zostaje uwolniony przez powstańców.
Poniedziałek, 5 marca, godz. 18:30, Kawiarnia Filmowa

Projekt Filmoteki Narodowej współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. 

 

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz