DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

DRAGON

Fanaberia Art Club, 19:00, 20:00

Zespół gra w składzie:
Adrian „Fred” Frelich- wokal
Jarek Gronowski- gitara
Krzysztof „Fazee” Oset- bas
Krystian Bytom- perkusja

BILETY: 30 zł przedsprzedaż na www.kultura.pax.pl   i w klubie  35 zł – w dniu koncertu w klubie (bilety pamiatkowe)

Biografia:

Dragon powstał w Katowicach w 1984 roku. Od początku zamiarem zespołu było granie “najszybciej i najostrzej, jak to tylko możliwe”. Po początkowym okresie, gdy zespół budował swą popularność serią koncertów klubowych i szkolnych (wszyscy muzycy byli jeszcze nastolatkami) dużą popularność na scenie metalowej Dragon zdobył udanym występem na Metalmanii ‘86.

W konsekwencji świetnie przyjętego koncertu Dragon podpisał kontrakt menedżerski z Metal Mind Production. Wkrótce pojawiły się pierwsze nagrania – składanka “Metal Invasion” i split koncertowy z występu na kolejnej Metalmanii – 1987.

W tymże 1987 roku na Dragona spadł duży cios – do odbycia obowiązkowej dwuletniej służby wojskowej powołany został lider formacji – gitarzysta Jarek “Gronoss” Gronowski. Po jego nieobecność zespół wciąż jednak występował, grając z składzie czterosobowym, występując z wielkim powodzeniem na kolejnych odsłonach Metalmanii oraz na festiwalu w Jarocinie, gdzie w roku 1988 został jednym z laureatów.

W 1989 roku wydana została debiutancka płyta – “Horda Goga”. Płyta cieszyła się ogromną popularnościa, z biegiem lat osiągając status kultowej pozycji polskiego metalu. W tym okresie Dragon był, obok Kata, Turbo czy Vadera, jedną z najpopularniejszych formacji metalowych w Polsce.

W tym samym 1989 roku doszło w Dragonie do dużych zmian. Po zakończeniu służby wojskowej Jarek Gronowski musiał praktycznie reanimować zespół, z grupy odeszli bowiem, wyjeżdżając z Polski – charyzmatyczny wokalista Marek Wojcieski i basista Krzysztof Nowak. Na ich miejsce Gronoss do zespołu dołączyli Adrian “Fred” Frelich i Grzegorz “Demon” Mroczek.

Wraz z nowym składem zmienił się nieco charakter muzyki Dragona – szybki, drapieżny thrash metal znany z “Hordy Goga” nabrał cech wczesnego death metalu – pojawił się growling, blast beat i brutalne, ciężkie brzmienie. Kolejną płytę – wydany w 1990 roku, concept album “Upadły Anioł” polski wydawca reklamował jako “first death thrash album in Poland”. Płyta została wkrótce wydana również, w wersji anglojęzycznej, na Zachodzie. Dragon promował “Fallen Angel” wspólnymi koncertami z m.in. Death i Kreator.

W 1991 roku grupa nagrała kolejną płytę – “Scream Of Death”, promowaną koncertami u boku Morbid Angel i Sadus. Niestety, muzycy, niezadowoleni ze zbyt ich zdaniem słabej promocji na Zachodzie, zerwali kontrakt z Metal Mindem. To spowodowało, że kapela nie mogła przez dwa lata wydać nowego materiału, bardzo trudno było również o koncerty.

Kolejna płyta, “Sacrifice” wyszła dopiero w 1994 roku, w bardzo ograniczonym nakładzie i tylko w wersji kasetowej. Brak koncertów, jakiejkolwiek promocji i dobrej dystrybucji nie przyczynił się do sukcesu albumu, w zespole narastało zniechęcenie. Ostatnie wydawnictwo pod nazwą Dragon to wydany w 1999 roku, różny stylistycznie od dotychczasowej muzyki zespołu Dragona, oscylujący bliżej klasycznego hard rocka z elementami industrialu album “Twarze”. Po jego wydaniu Dragon zawiesił działalność.

W 2016 roku pojawił się pomysł festiwalu “Metalmania ‘86 30 lat później”, gdzie również miał wystąpić, reaktywowany tylko dla zagrania tego jednego koncertu, Dragon. “Metalmania” ostatecznie nie doszła do skutku, ale wspólne, udane próby ponownie rozpaliły w muzykach metalowe szaleństwo. Na miejsce chorego Grzegorza Mroczka do Dragona dołączyła legendarny basista Kata – Krzysztof “Fazee” Oset.

Grana wiosną 2017 trasa Reunion tour przypomniała Dragona metalowej publiczności. Ośmielony świetnym przyjęciem fanów zespół przygotowuje w tej chwili materiał na nową płytę, po wakacjach wróci również na drugą, jesienną część, Reunion tour.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz