Wybrano imiona dla żubrów! Sprawdź, jak nazywają się byczek i krówka

0
Fot. M. Grzegorek
Wybrano imiona dla dwóch żubrów, które przyszły na świat w maju i czerwcu w Pokazowej Zagrodzie Zwierząt w Gołuchowie, w której od 45 lat ratowany jest ten zagrożony wyginięciem gatunek. Szczegóły na wlkp24.info.

Dobiegł końca konkurs, w którym można było zaproponować imię dla urodzonych niedawno żubrów. W Pokazowej Zagrodzie Zwierząt w Gołuchowie byczek przyszedł na świat 14 maja, a krówka – 3 czerwca.

Byczek nosi imię Potus, a krówka – Powita. Te imiona najbardziej spodobały się jury (pod przewodnictwem Ewy Jedlikowskiej, dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie), które wybrało je spośród 1 630 nadesłanych nazw. W konkursie „Imiona dla żubrów 2022” wzięło udział 446 osób. Nadesłały one 818 imion dla krówki i 812 dla byczka. „Do drugiego etapu zakwalifikowano 413 oryginalnych imion dla samca oraz 406 dla samicy, które nie znalazły się do tej pory w Księdze Rodowodowej Żubrów” – informuje Beata Pustelnik z Działu Edukacji i Informacji Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Każdy będzie mógł wziąć udział w uroczystym nadaniu imion żubrom. Odbędzie się to w Pokazowej Zagrodzie Zwierząt we wtorek, 18 października o 11.00.

To już kolejne  tego typu wydarzenie w istniejącej od 1977 roku gołuchowskiej zagrody. W ciągu 45 lat urodziło się tam ponad 100 cieląt. „Żubry niegdyś narażone na wyginięcie, dzięki współpracy hodowców liczą obecnie w Polsce ponad dwa tysiące osobników (stan na koniec 2021 roku to 2429 żubrów)” – dodaje.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick