Wybory 4 czerwca 1989 r. – to już 29 lat

0
Dokładnie 29 lat temu, 4 czerwca 1989 roku odbyły się częściowo wolne wybory parlamentarne. Przeprowadzone zostały na zasadach uzgodnionych podczas obrad Okrągłego Stołu. Były to pierwsze polskie wolne wybory po II wojnie światowej.

W wyniku głosowania zostało wybranych 460 posłów na Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz 100 senatorów do Senatu.

W pierwszej turze wyborów, które odbyły się właśnie 4 czerwca, opozycja solidarnościowa odnieśli spektakularne zwycięstwo. Zdobyli 160 na 161 dostępnych mandatów w Sejmie i 92 na 100 miejsc w Senacie. Porażkę poniosło 33 z 35 kandydatów z ramienia ówczesnej władzy umieszczonych na liście krajowej.

>> Obserwuj nas również na Instagramie! <<

18 czerwca 1989 roku odbyła się druga tura wyborów, która przypieczętowała sukces opozycji. Pozwoliło to na utworzenie koalicji Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego oraz Stronnictwa Demokratycznego. Następnie powołano pierwszy niekomunistyczny rząd. Na jego czele stanął Tadeusz Mazowiecki.

Wybory te były niewątpliwie najważniejsze w dziejach Polski. Doprowadziły do upadku reżimu komunistycznego, wprowadzenia reform, a w ostateczności do powstania III Rzeczypospolitej.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick