DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Wszystkie szkoły zamknięte na 14 dni. Premier podjął decyzję

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że szkoły i wszystkie placówki oświatowe zostaną zamknięte od czwartku 12 marca przez najbliższe dwa tygodnie, ale w najbliższy czwartek i piątek dzieci mogą przyjść do szkół, aby zaopiekowali się nimi nauczyciele. To bufor, który rząd przewidział przez wzgląd na rodziców, aby ci mogli zorganizować opiekę dla swoich pociech. – Już od jutra placówki bedą niedostępne dla procesu szkolnego. Rodzicom będzie trudno zorganizować opiekę, więc w czwartek i w piątek placówki będą otarte i w klasach nauczyciele będą mogli pilnować dzieci, żeby umożliwić logistykę i zorganizowanie rodzicom opiekę nad dziećmi. Najlepsze dla dzieci jest niewychodzenie z domu, bo dzieci w bardzo łatwy sposób mogą zakażać i zarażać innych – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Jak podkreślili przedstawiciele rządu, nauczyciele którzy pozostają w gotowości do pracy, mimo odwołania zajęć, otrzymają pełne wynagrodzenie. 

Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg podkreśliła, że w myśl obowiązującej specustawy rodzicom dzieci do 8 roku życia przysługuje 14-dniowy zasiłek opiekuńczy. Rodzice muszą zdecydować, które z nich ma je otrzymać: czy matka, czy ojciec. – Wniosek o przyznanie świadczenia jest do pobrania na stronie ZUS-u i będzie on wypłacany z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, czyli z budżetu państwa – podkreśliła Marlena Maląg.

MRPiPS wprowadziła także możliwość zdalnej pracy. Kto może skorzystać z takiego charakteru pracy, może z tego skorzystać. – Apeluję o korzystanie z tej możliwości wszystkich, którzy mogą sobie na to pozwolić. Zwracam się szczególnie do pracodawców o wyrozumiałość i umożliwienie skorzystania z takiego rozwiązania pracownikom – wyjaśnił Mateusz Morawiecki.

Infolinia PZU – (22) 505 11 88
Infolinia NFZ – 800 190 590

Głos w sprawie ograniczeń dla społeczeństwa zabrał także Minister Zdrowia Łukasz Szumowski. – Z naszej strony jest gorący apel o odpowiedzialność, bo bez niej nie powstrzymamy epidemii. Bez odpowiedzialności możemy być przyczyną nawet śmierci osób starszych – zaapelował szef resortu zdrowia. Do tej pory zostało przebadanych 2024 próbek. 25 z nich dało wynik pozytywny.

Także kina, muzea, teatry i filharmonie zostaną zamknięte. Taką decyzję ogłosił Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od czwartku wszystkie te instytucje zaprzestaną działalności. Praca naukowa w muzeach może być kontynuowana, bo to nie stwarza zagrożeń w związku z sytuacją, z którą się mierzymy. Sytuacja jest poważna, ale nie jest tragiczna. Każdy kryzys może przynosić optymizm. Stąd nasze apele do wspólnotowości Polaków i dzielności – podkreślił.

Na koniec premier Morawiecki zaapelował do Polaków o spokój i nie poddawanie się panice. Niech ten rozsądek idzie w parze ze zdrowiem. Ten zdrowy rozsądek nakazuje, żeby w okresie inkubacji zmniejszyć prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się wirusa na cały kraj w maksymalnie możliwy sposób i takim sposobem jest zamknięcie placówek oświatowych na dwa tygodnie od poniedziałku. Ale apelujemy, żeby już od jutra powstrzymać się od posyłania dzieci do szkół w miarę możliwości – wyjaśnił szef rządu.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ostrowie Wielkopolskim zleciła przeprowadzenie 100 badań na obecność koronawirusa. Trzy osoby zostały poddane kwarantannie i od wtorku policja kontroluje miejsce ich przebywanie zgodnie z zaleceniami wydanymi przez rząd.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz