Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Pracownicy ostrowskiego Wagonu w sierpniu 2003 roku domagali się zapłaty zaległych wynagrodzeń i wprowadzenia programu naprawczego w firmie. Czara goryczy przelała się w nich wówczas po wielu miesiącach problemów w zakładzie. Zaczęły się one już na przełomie XX i XXI wieku, kiedy to zakład został sprywatyzowany, a polityka nowych właścicieli była bardzo kontrowersyjna. Odbiło się to na losie zwykłych pracowników i ich rodzin. 6 sierpnia rozpoczął się strajk, a pracę straciło nawet kilka tysięcy osób. W czasach swojej największej świetności zatrudniała nawet 7-8 tys. mieszkańców całego regionu.
Warto dziś też poznawać historię Fabryki Wagon od samego jej początku, czyli od czasów powojennych. Jako datę jej uruchomienia podaje się rok 1920. Po I wojnie światowej Ostrów Wielkopolski był jednym z najprężniej rozwijających się węzłów kolejowych, stąd zdecydowano o lokowaniu w mieście inwestycji przemysłowych. Między innymi staraniem ówczesnego burmistrz Stefana Rowińskiego krakowska Spółka Akcyjna L. Zieleniewski wybudowała fabrykę, która funkcjonowała cały czas aż do pamiętnego roku 2003 w sposób prężny. Po roku 2003 w zakładzie rozpoczęła się seria zdarzeń prowadzących do „skurczania” produkcji. Dzisiaj przedsiębiorstwo zatrudnia niewielki procent załogi porównując do tysięcy pracowników z przełomu lat 1999/2000, w dodatku co rusz słychać o problemach finansowych firmy.
W czasie pamiętnego strajku w sierpniu 2003 roku kamery Telewizji Proart śledziły każdego dnia przebieg wydarzeń za słynną bramą przy ulicy Wrocławskiej. W materiale filmowym krótkie wspomnienie z tamtych dni. Czekamy też na państwa wspomnienia w komentarzach.
wtorek, 18 sierpnia, 2020
To była tzw. prywatyzacja czyli rozkradanie majątku narodowego…
wtorek, 18 sierpnia, 2020
Za zlikwidowanie Z.n.t.k. powinien ktoś odpowiedzieć jak zwykle nie ma winnych. Ktoś ładnie się obłowił a robotnicy zostali na lodzie smutne to. To był czas dla cwaniaków i dla tych co byli przy korycie.
wtorek, 18 sierpnia, 2020
Nawet moda się mocno zmieniła
środa, 19 sierpnia, 2020
Do Zbigxxxx
Oprócz Sekela kogo masz jeszcze na myśli?????
środa, 19 sierpnia, 2020
A najlepsza w tym wszystkim była „Solidarność”, dopóki działacze dostawali kasę siedzieli cicho, mimo iż pracownicy już od dawna prosili się o wynagrodzenia, a jak już „właściciele” rozkradli wszystko co się opłacało i działacze nie dostali swoich pensji to rozpoczęli strajk. Wtedy było już za późno.
Strategia Solidarności w skrócie.
sobota, 22 sierpnia, 2020
Jak kogo Zwiazki zawodowe i zdrajca Majchrzak